K čemu je pulzní oxymetr? Vysvětlíme, jak funguje a proč je během pandemie tak žádaný

Luboš Srb
  • Pulzní oxymetr měří obsah kyslíku v krvi
  • Na českém trhu seženete nejlevnější kousky za pár stovek
  • Jak může oxymetr pomoct při nemoci COVID-19?
Pulzní oxymetr
Pulzní oxymetr

Ještě před pár lety znal pulzní oxymetr jen málokdo a ještě méně lidí ho mělo ve své lékárničce. Nicméně díky pandemii COVID-19 získal na popularitě, protože dokáže být velmi přínosným pomocníkem.

Co je to pulzní oxymetr?

Oxymetr – nejčastěji pulzní – je přístroj pro měření obsahu kyslíku v krvi (odborně saturace hemoglobinu kyslíkem – pozn. redakce). Kromě toho často zvládá také měřit srdeční tep. V obchodech můžete sehnat nejlevnější kousky za pouhých pár stovek, nicméně jeho funkce může mít zvláště pak během pandemie k nezaplacení.

Pulzní oxymetr je vhodný zejména pro osoby trpící srdeční insuficiencí, chronickou obstrukční plicní nemocí, či astmatem bronchiale. Nicméně během pandemie COVID-19 se může hodit prakticky každému, kdo má podezření na zhoršující se zdravotní stav.

Měření kyslíku v krvi přes pulzní oxymetr
Měření kyslíku v krvi přes pulzní oxymetr

Čtěte také: Tenhle robot zahubí koronavirus během pár minut


Oxymetr a COVID-19

Přístroj se používá ke zjištění nasycenosti krve kyslíkem (SpO2), přičemž téměř 100 % je maximální možná hodnota. Lidově řečeno nám pulzní oxymetr řekne, zda ve vašem těle probíhají procesy správně, nebo může být někde problém.

V případě onemocnění COVID-19 virus ovlivňuje přenos kyslíku krví, což představuje problém, protože díky krevnímu barvivu, hemaglobinu, je kyslík přenášen krevním oběhem do celého organismu a zajišťuje správné fungování celého těla.

Pokud tedy něco není v pořádku, rychle to zjistíte právě na hodnotě, kterou vám naměří pulzní oxymetr. Pacienti mohou mít například dýchací potíže, kdy COVID-19 kvůli nedostatku kyslíku v krvi ovlivňuje konkrétně plíce. Ale problémy mohou být i u dalších orgánů v těle.

Jak funguje pulzní oxymetr
Jak funguje pulzní oxymetr

Jak funguje pulzní oxymetr?

Pokud jde o princip fungování pulzního oxymetru, tak přístroj pomocí infračerveného a červeného paprsku světla prosvítí tkáň. Senzor pak snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň a zobrazí saturaci hemoglobinu kyslíkem.

Využití je velmi široké, od aktuálního podezření na různé nemoci včetně COVID-19 až po různé sporty, kdy taktéž můžete velmi dobře sledovat, jak zvládá vaše tělo fyzickou zátěž v daných podmínkách. Jako příklad poslouží sportování ve vyšších nadmořských výškách, kde je kyslíku méně a tělo s ním musí umět lépe zacházet.

Co říkají hodnoty saturace?

A teď to nejdůležitější, a sice co říkají hodnoty naměřené pulzním oxymetrem. U zdravého člověka je saturace kyslíkem v rozmezí 95 až 99 %, u seniorů je za normální hladinu považováno zhruba 93 %. Pokud hodnota klesne na 90 až 94 %, je dobré se mít na pozoru a kontroly provádět častěji.

V případě, že saturace kyslíkem klesne pod úroveň 90 %, doporučuje se kontaktovat záchrannou službu. U pacientů s nemocí COVID-19 se totiž často hodnoty naměřené pulzním oxymetrem pohybují pod touto hranicí.

Po klesnutí hodnoty po 80 % už jde o kritický stav, který se projeví během několika málo desítek minut. Pokud saturace klesne pod 60 %, tak už hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí. Rozhodně tedy neberte na lehkou váhu, pokud vám začne klesat saturace kyslíkem!


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články