Čína si chce podmanit Měsíc. Satelit Queqiao-2 má pomoci s lunárními misemi

Dominick Tomanec
  • Čína vypustila vlastní průzkumnou sondu
  • Ta by měla v budoucnu pomoci misím k Měsíci
  • Co o tom víme?
Start rakety Long March 8, nesoucí satelit Queqiao-2
Start rakety Long March 8, nesoucí satelit Queqiao-2

Čína během úterního večera vypustila zbrusu nový průzkumný satelit Queqiao-2, jež má být nedílnou součástí nadcházejících misí k odvrácené straně Měsíce. Ten má mimo jiné zastoupit svého dosluhujícího předchůdce a připravit půdu pro plánované budování lunárních základen.

Velký krok pro čínské vesmírné mise

V úterních večerních hodinách odstartovala z Wenchangského kosmodromu v Číně orbitální nosná raketa Long March 8. Ta na své palubě mimo jiné nesla zbrusu nový satelit Queqiao-2 vesmírné agentury CNSA, jež je vybaven moderními technologiemi pro monitorování a vědecký výzkum odvrácené strany měsíce.

Dle řídícího střediska mise vše proběhlo bez potíží a trajektorie dráhy družice nyní směřuje k měsíční orbitě. Jakmile pak dosáhne svého cíle a vstoupí na vyšší eliptickou oběžnou dráhu pod úhlem 55 stupňů, proběhne test spojení, následované uvedením satelitu do provozu.

Satelit Queqiao-2 čínské CNSA
Satelit Queqiao-2 čínské CNSA

Čtěte také: První soukromá mise na Měsíci. Modul Odysseus už přistál a zasílá data


Data z Queqiao-2 budou klíčová

Jak známo, Queqiao-2 má nahradit svého dosluhujícího stejnojmenného předchůdce, jež před několika lety významně dopomohl k úspěchu mise Chang’e-4. Novější satelit však míří k podstatně vyšším cílům a mimo monitorování a podpoře spojení mezi jednotlivými misemi a Zemí, má také pomoci misi Chang’e-6 a po plánované změně trajektorie, i misím Chang’e-7 a 8.

Dle představitelů vesmírných agentur napříč světem a vyjádření samotné CSNA, však v budoucnu není vyloučeno využití Queqiao-2 k podpoře misí ostatních zemí. Satelit totiž může sehrát klíčovou roli v nové éře dobývání Měsíce, při čemž se nemá jednat jen o samotná přistání, ale i budoucí budování stálých povrchových základen.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články