Co je fúzní reaktor? Jak funguje a proč je revoluční?

Luboš Srb

Příroda je mocná čarodějka, říká se. A co teprve vesmír? I v něm probíhají procesy, které by si lidstvo chtělo podmanit, jako se před mnoha mnoha lety naučilo používat například oheň. Tentokrát to ovšem bude mnohem složitější…

Tip: Těžba kryptoměn je čím dál energeticky náročnější. Aktuálně dosahuje roční spotřeby Polska

Kde se bere energie ve vesmíru a proč vůbec vznikl na Zemi život? Jedním z klíčů je samozřejmě Slunce, respektive hvězdy, které mají v principu ve svém nitru přirozený fúzní reaktor. Ten dokáže generovat takové množství energie, které pak může pohánět život, třeba jako právě v naší sluneční soustavě.

Podle vědců je jasné, že jaderná fúze je naše energetická budoucnost. V principu jde o proces opačný, než jaký můžeme sledovat v klasických jaderných elektrárnách, kde dochází ke štěpení. Fúzní reaktor produkuje obrovské množství energie spalováním lehkých jader na jádra těžší. A vyrobit takové zařízení již není problém, ovšem vyrobit zařízení, které bude fungovat klidně a stabilně, navíc s energetickou bilancí v plusu – to už je podstatně složitější.

Při fúzní reakci se nejčastěji využívá izotopů vodíku (deuteria a tritia), z nichž se při vysokých teplotách tvoří plazma, jež je silnými elektromagnety v tzv. tokamaku udržováno ve volném prostoru a díky tomu probíhá fúze atomů, která uvolňuje energii. Vyrobit takové zařízení již někteří vědci zvládli i na základní škole a doma v garáži, ovšem zatím se zápornou energetickou bilancí, čili více energie ztratíte než vyrobíte.

Problém tedy stále spočívá v tom vyrobit takové zařízení, tzv. tokamak, ve kterém bude možné dosáhnout kladné energetické bilance celé jaderné fúze a vyrábět tak novou energii. Povést by se to mělo díky postupnému zdokonalování technologií, především v oblasti zajištění stabilního magnetického pole, které udržuje plazma. Některé nejnovější nápady počítají se supravodiči pro vytvoření silnějších elektromagnetů.

Podle vědců je opravdu jen otázkou času, kdy někdo vyrobí fúzní reaktor s kladnou energetickou bilancí. Ovšem už před desítkami let se tvrdilo to samé a stále zde nemáme funkční technologii. Povede se to za 5, 10 nebo třeba 30 let? Uvidíme. Výzkum neustále pokračuje a technologický pokrok, zdá se, nejde zastavit…

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články