Co je to chytrá domácnost, jak funguje a k čemu je dobrá?

Richard Šimáček
Chytrá domácnost ovládaná přes tablet
Chytrá domácnost ovládaná přes tablet

Chytrá domácnost je jedním z aktuálních trendů. Zvyšuje komfort, šetří energii a zlepšuje bezpečnost. To vše pomocí různé elektroniky do domácnosti.

Co je to chytrá domácnost?

Definice chytré domácnosti je poměrně jednoduchá: jedná se o soustavu elektrických přístrojů, které mezi sebou dokážou komunikovat a lze je automatizovat na základě různých událostí v rámci domácnosti.

Jejím cílem je zvýšit komfort členů domácnosti a automatizovat co nejvíce úkonů, aby na ně člověk nemusel pořád myslet. To ve výsledku vede ke znatelné úspoře elektrické energie a vyšší bezpečnosti.

Všechny přístroje v chytré domácnosti lze zpravidla ovládat buď pomocí mobilní aplikace, nebo skrze hlasové příkazy. V poslední době se také dostává do popředí ovládání pomocí umělé inteligence.

Chytrá domácnost, ilustrační | foto: Unsplash
Chytrá domácnost, ilustrační | foto: Unsplash

Jak funguje chytrá domácnost?

Fungování je založeno na vzájemné komunikaci a připojení k internetu nebo místní síti. Každé zařízení je připojeno buď k centrální řídicí jednotce, nebo funguje nezávisle skrze připojení k internetu.

Ve všech případech se chytrá domácnost ovládá skrze specifické aplikace, ve kterých si můžete prohlédnout data ze senzorů, nastavit automatizaci nebo je propojit s hlasovými asistenty.

Centrální ovládací jednotka nebo samotné zařízení jednotlivě jsou vždy připojeny k internetu, takže je můžete bez problému ovládat odkudkoliv. Obvykle lze každé zařízení aktualizovat firmware, aby dostalo nové funkce nebo fungovalo lépe.

Chytrý zámek | foto: Unsplash
Chytrý zámek | foto: Unsplash

Produkty chytré domácnosti

Rozhodně nejpopulárnějším odvětvím pro chytrou domácnost je osvětlení, jelikož lampy nebo žárovky, které jdou ovládat, jsou hitem. Chytrá funkcionalita spočívá v tom, že můžete měnit barvu světla, jeho jas nebo aktivaci osvětlení automatizovat dle aktuální denní doby či okolního světla.

S chytrým osvětlením můžete ušetřit mnoho peněz za energie, ale nejpraktičtější jsou rozhodně chytré termostaty a hlavice na topení. Pomocí nich můžete plně automatizovat vytápění celého bytu nebo domu a snížit si tak náklady na vytápění. Navíc si teplotu můžete nastavit odkudkoliv.

Do inteligentní domácnosti spadají také chytré kamery, které fungují ve dne v noci a reagují na každý pohyb. Ty skvěle doplňují chytré zámky a senzory pohybu a všechny tyto vychytávky se dají jednoduše ovládat skrze mobilní aplikaci. Do chytré domácnosti ale spadají i rolety, pračky nebo lednice.

Bezpečnostní kamera od Xiaomi | foto: Xiaomi
Bezpečnostní kamera od Xiaomi | foto: Xiaomi

Druhy chytrých domácností podle ekosystémů

Na trhu existuje mnoho druhů chytrých domácností a tím nejpoužívanějším bude Google Home, který je kompatibilní se stovkami produktů různých výrobců a využívá hlasového pomocníka Google Assistant.

Dalším silným hráčem je Apple se svou platformou Apple HomeKit, která opět zastřešuje mnoho produktů a ty lze následně ovládat pomocí hlasového asistenta Siri. Domácnost od Applu je ale o něco dražší než ta od Google a nemá tak velký rozptyl produktů.

Samozřejmě na trhu existují i další platformy jako je Amazon Alexa nebo Samsung SmartThings. Každý z nich má své specifické výhody, což umožňuje uživatelům vybrat si řešení, které nejlépe vyhovuje jejich potřebám a technickému zázemí.

Standardy a technologie

Často využívaný komunikační protokol je Bluetooth, který nejčastěji využívají malá zařízení s nízkou spotřebou, jako jsou teploměry. Jeho nevýhodou je ale poměrně nízký dosah.

Wi-Fi je další velmi používaná komunikační síť, jelikož se dá dobře škálovat a zvládne přenést data velkou rychlostí, což přijde vhod hlavně u bezpečnostních kamer. Oproti Bluetooth má parádní dosah, ale i velkou spotřebu energie. Na tuto síť se obvykle napojují větší spotřebiče.

Efektivně nejšetrnější síť je rozhodně Zigbee nebo Z-Wave. Ty mají extrémně nízkou spotřebu a vysokou spolehlivost, proto se tento protokol využívá v chytrých senzorech pohybu nebo světla. Nakonec uvedu standard Matter, což je protokol, který má za cíl sjednotit všechny sítě do jedné a podporuje ho většina velkých výrobců.

Standard Matter se snaží spojit všechny komunikační standardy do jednoho a zjednodušit tím chytré domácnosti | foto: CSA
Standard Matter se snaží spojit všechny komunikační standardy do jednoho a zjednodušit tím chytré domácnosti | foto: CSA

Výhody a nevýhody chytré domácnosti

Pořízení chytré domácnosti s sebou nese mnoho výhod, ať už snížení spotřeby energie, zefektivnění vytápění, nebo vytvořit ze své nemovitosti nedobytnou pevnost. Největší výhoda rozhodně spočívá v automatizaci a v možnosti ovládání skrze mobilní aplikace.

Tím, co může od pořízení odradit, je počáteční investice do pořízení chytré domácnosti, protože ta může být obrovská v závislosti na zvoleném výrobci. Také musíte mít stabilní Wi-Fi síť a silný router, aby nedocházelo k neefektivní komunikaci.

Jelikož je celá domácnost připojená k internetu, může být zranitelná vůči hackerským útokům, což může vyřešit moderní router se správně nastaveným zabezpečením. Důležité je také často aktualizovat firmware veškeré elektroniky.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články