Co je to NFT, jak přesně funguje a kde si jej můžete koupit?

Roman Macháč
  • Svět kryptoměn zažívá v posledních letech neuvěřitelný nárůst popularity
  • Součástí trendu je i NFT, tedy „non-fungible token“
  • Co to přesně je, jak funguje a kde si můžete NFT zakoupit?
Co je to NFT?
Co je to NFT?

Ať už si myslíte o světě NFT cokoliv, tak jedno je jisté. Příchod této technologie způsobil pořádný poprask, a to jak svou ideologií, tak finanční úspěšností jednotlivých projektů. Od chvíle, kdy se vydražil obrázek od grafika jménem Beeple, se přední světová média začala předhánět v tom, kdo přinese peprnější titulek. Kdo z vás ale ví, co vlastně NFT je?

V dnešním článku si podrobně a hlavně lidsky vysvětlíme, co je to NFT, jak funguje a kde si jej můžete zakoupit. Tato vysoce spekulativní technologie totiž skrývá mnoho překážek, které mohou běžného zájemce či investora velmi rychle odradit. Jak se ale dozvíte v následujících řádcích, tak vše je poměrně přímočaré a relativně jednoduché.

Co je to NFT?

Pojďme si nejprve říct, co vlastně zkratka NFT znamená. Tzv. „non-fungible token“ slouží jako transparentní doklad o vlastnictví digitální položky, čímž jasně odkazuje na to, že zapadá do světa kryptoměn jako je Bitcoin nebo Ethereum. Díky této technologii lze velmi rychle určit majitele, zjistit veškerý pohyb po blockchainu atp.

S NFT se můžete setkat v nepřeberném množství podob. Úplně nejčastěji se jedná o unikátní obrázek, video či skladbu. Ve své podstatě si můžete udělat NFT z čehokoliv, co má digitální stopu. Na rozdíl od standardních coinů nemůžete NFT instantně prodat na burze, ale naopak musíte najít na tržišti zájemce, kterému se daná digitální položka líbí a akceptuje vaši cenu. Proto také v názvu figuruje slovíčko „nezaměnitelný“.

V redakci používáme jedno oblíbené přirovnání. NFT si představte jako fyzickou fotografii, kterou podepíše autor. Je tak naprosto očividné, že se jedná o originál, který nikdo nezfalšoval či nezkopíroval. V případě NFT akorát figuruje digitální podpis, který je zapsán na blockchainu, jenž funguje jako taková účetní kniha, do které má každý přístup. Každý tak rychle pozná, zda se jedná o originál. Konec bídnému kopírování!

NFT je zkratka pro "non-fungible token"
NFT je zkratka pro "non-fungible token"

V poslední době se asi nejvíce setkáte s NFT, které vývojáři navrhli v rámci limitované kolekce. Velmi populární je dělat sérii 10 000 kusů, přičemž o vizuálu každého obrázku rozhoduje čirá náhoda. Díky tomu lze zkoumat vzácnost jednotlivých prvků na obrazu a do jisté míry tím udávat cenu. Ostatně něco podobného se děje i v reálném světě, a to nejen v umění.

Důležité je také zmínit, že některé sběratelské série NFT slouží jako sociální status. Například kolekce „Bored Ape Yacht Club“ zaznamenala obrovský úspěch a cena jednotlivých obrázků namalovaných opic jde do milionů korun. Majitelé jsou členové prestižní komunity, která pořádá akce po celém světě, má vlastní značku oblečení atp. Zároveň tím lidé dávají najevo své bohatství.

Ačkoliv je NFT v současné době používáno hlavně pro obchod s uměním, tak do budoucna se můžeme těšit na další příklady použití. Pomocí kryptoměny si budete moct koupit například vstupenku na koncert, pořídit certifikát ze školení nebo dokonce vysvědčení.

Jak NFT funguje?

V době psaní článku je nejpoužívanějším blockchainem na provoz NFT Ethereum. Nutno ovšem poznamenat, že této kryptoměně začíná ve způsobu fungování šlapat na paty například Solana, která vyžaduje pro uzavření „chytrého kontraktu“ mnohem nižší poplatky. Těžaři ETH si na základě vytížení sítě mohou účtovat v určitých částech dne přímo nereálné částky za provedenou transakci. Chcete si koupit obrázek za pár dolarů během nákupní horečky? Mnohdy na poplatcích zaplatíte i více než 100 dolarů.

Jak jsme již naznačili o odstavec výše, tak NFT vychází z tzv. „chytrých kontraktů“. V hodně zjednodušené formě se tato technologie dá přirovnat ke smlouvě, kterou mezi sebou uzavře kupující a prodávající. Jakmile se dohodnou na prodeji a kontrakt uzavřou, tak již nelze vzít transakci zpět. Do takové smlouvy lze započítat i například licenční poplatky za následné prodeje díla, které poputují původnímu autorovi.

Pokud si nějaké NFT koupíte, tak pro jeho držení budete potřebovat kryptopeněženku, na kterou dílo zapíšete. Takovou funkci už nyní podporují jak hardwarové varianty, tak i ty softwarové. Mezi nejpoužívanější softwarové kryptopeněženky patří MetaMask, se kterou se jednoduše napojíte na tržiště či „mintovací“ stránky autorů. Zde opět platí, že všechny akce jsou plně transparentní.

Vidíte v NFT budoucnost?
Vidíte v NFT budoucnost?

Kde mohu koupit NFT?

Digitální položky si můžete zakoupit hned na několika platformách. Mezi ty naprosto nejznámější patří například OpenSea nebo SuperRare, které denně využívá statisíce uživatelů. Pokud budete pátrat po velmi specifických NFT jako jsou třeba historické sportovní momenty, tak doporučujeme specializované platformy.

Nutno ovšem dodat, že s NFT se můžete setkat i v reálném světě. Zatímco dříve byly aukce digitálních obrázků doménou menších tržišť, tak nyní lze koupit sběratelské dílo i u vyhlášených aukčních síní jako je Christie’s nebo Sotheby’s. Jedná se však o již zavedené projekty, které mají patřičně vyšší cenovku.

Poslední možností je tzv. „minting“. Něco takového lze udělat u začínajících projektů, jejichž série obrázků ještě nebyla zveřejněna a jsou v komunitní fázi. Je to tedy šance dostat se k něčemu novému za zlomek budoucí ceny. Jedná se však o sázku, která se nemusí vyplatit.


Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.


Komentáře


Nejnovější články