Co je umělá inteligence a k čemu je vlastně dobrá?
Umělá inteligence označovaná zkratkou AI z anglického artificial intelligence se vyvíjí od poloviny 20. století, nicméně největší pokroky dělá až v posledních letech zejména díky neustálému zdokonalování hardwaru a také přílivu větších investic právě do tohoto nového oboru.
Tip: Propojení lidí a počítačů: blížící se revoluce v podobě umělé inteligence
Pokud bychom měli říct volnější definici, „umělá inteligence označuje softwarové systémy nebo mechanické stroje, které napodobují lidskou inteligenci k plnění úkolů a mohou se iterativně vylepšovat na základě shromážděných informací.“
Reálný příklad? Třeba společnost Google a jeho umělá inteligence, která sama od sebe dokáže s vaším telefonním číslem zavolat do kadeřnictví, mluvit přitom vaším hlasem a objednat vás na ostříhání dle volných termínů ve vašem kalendáři, samozřejmě i s ohledem, v jakou hodinu běžně ke kadeřnici chodíte, a třeba při tom říct ještě nějaký vtip.
Nicméně umělá inteligence ani nemusí být tak komplexní, za AI se označují třeba funkce v nejnovějších verzích mobilního systému Applu, který vám doporučí zavolat bližšímu příbuznému v den narozenin, protože to bude více osobní a vy si s ním často voláte, naopak u jiných osob, jako může být kupříkladu tchýně, spíše jen zobrazí informaci o narozeninách a způsob jak se s tím vypořádáte už nechá na vás.
Některé firmy pak také používají například chatovací roboty s využitím umělé inteligence, díky čemuž dojde k rychlejšímu pochopení problémů zákazníků a poskytování efektivnějších odpovědí. Pokud bychom se bavili o strojích vybavených umělou inteligencí, pak to jsou různí roboti, kteří dokáží například rozpoznávat emoce ve tváři člověka, dokážou mluvit, či umí chodit a hlavně se umí přizpůsobovat novým podmínkám. A podobných příkladů bychom našli více.
Nejvíce napřed jsou technologické firmy Google, Apple, Microsoft, či Huawei, pro které umělá inteligence znamená zpravidla další možnost jak vydělávat ještě více peněz. Je to samozřejmě konkurenční výhoda, protože s umělou inteligencí můžete nabídnout funkce, které byste jinak možná ani nebyli schopni vytvořit, navíc za zlomek ceny. A hlavně s umělou inteligencí získáváte více nových dat, která slouží jako katalyzátor pro urychlení a další navýšení inteligence systémů nebo strojů.
Ovšem jde tady nejen o firmy, ale také o státy a jejich získávání vlivu s pomocí umělé inteligence. Tedy v tom horším případě, v lepším případě mohou státy s využíváním AI dosáhnout opravdu ke zlepšení podmínek pro život.