Zelená ocel může být velmi silnou zbraní v boji s klimatickými změnami
Víte, že tradiční výroba oceli se na celosvětových emisích podílí již 8 procenty?
Co je to zelená ocel a proč je budoucností, se dozvíte v článku!
Příčinou klimatických změn je člověk, který se významně podílí na oteplování planety, jednoduše zvyšováním emisí na mnoha frontách, bylo potvrzeno v nedávné zprávě IPCC. A právě člověk je tím, kdo může proces zastavit a v ideálném případě vrátit zpátky do rovnováhy.
Na celosvětových emisích mají podíl samozřejmě různé zdroje, od chovu dobytka, přes dopravu, až po výrobu všeho možného. V tomto ohledu je jedním z největších přispěvovatelů ke globálnímu oteplování sektor s výrobou materiálů, a konkrétně oceli.
Jak probíhá tradiční výroba oceli?
Při tradiční výrobě oceli se spaluje uhlí a výroba jedné tuny oceli vyprodukuje rovnou dvě tuny CO2. Výrobci oceli se na celosvětových emisích skleníkových plynů podílejí přibližně 8 procenty, což není vůbec málo.
Pokud by se tedy podařilo tento zdroj emisí snížit nebo dokonce zcela nahradit jinou technologií, mělo by to zásadní dopad na snahu snížit emise tak, aby to odpovídalo závěrům Pařížské klimatické dohody. A řešení už známe, nazývá se zelená ocel.
Zelená ocel se vyrábí jiným způsobem, respektive je to ocel vyráběná bez využití energie z uhlí – k proměně železné rudy na ocel se využívá obnovitelná energie a zelený vodík (kterého se však aktuálně vyrábí jen pouhé 1 % z celkové produkce vodíku – pozn. redakce).
Můžeme tedy hovořit o tzv. bezuhlíkové oceli, vyráběné jen pomocí ekologických udržitelných zdrojů. Svým složením ani vlastnostmi se zelená ocel od té tradiční neliší. Výsledkem toho všeho je, že výroba oceli na úrovni dodavatele je bez CO2 a vzhledem k rostoucí poptávce po oceli může významně přispět ke snížení zátěže planety.
Zatím jen zkušební výroba
Letos v létě vyrobil zkušební dávku zelené oceli švédská podnik Hybrit, a to pro automobilku Volvo, která má švédské kořeny. Od roku 2026 má být spuštěna velkoobjemová komerční výroba a právě v automobilovém průmyslu by se jistě našli první zájemci.
Vedle toho chce postavit firma H2 Green Steel na severu Švédska za 3 miliardy dolarů svou první továrnu na výrobu zelené oceli, zahájení výroby se má rozjet v roce 2024. Vypadá to tedy, že by zelená ocel mohla postupně nahrazovat klasickou ocel a přispívat ke zmírňování klimatických změn.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.