Pojďme se podívat na to, co doopravdy ovlivňuje cenu kryptoměny Bitcoin
Mezi hlavní pilíře se řadí nabídka, poptávka a náklady za těžbu
Do hry dále vstupuje politika či lidská psychika
Finanční svět se za posledních několik let výrazně změnil, a to nejen na poli peněz, které denně používáme. Prezident USA, Joe Biden, si tiskne peníze jako na běžícím pásu a inflace dosahuje alarmujících hodnot. Mnoho investorů proto postupně přechází do zcela nového světa kryptoměn, který dokáže být pro nováčky matoucí.
Bitcoin je nejrozšířenější kryptoměna na světě, díky které mnoho lidí neuvěřitelně zbohatlo. I přes obrovskou uživatelskou základnu se stále jedná o spekulativní prostředí, do které se pustí jen ti nejodvážnější. Častokrát ale veřejnost ani netuší, kde se vzala tak vysoká cena jednoho bitcoinu. Pojďme si to proto rozklíčovat.
Co je to Bitcoin?
Abychom vůbec mohli začít, tak si nejprve musíme říct, co je to vlastně Bitcoin. Tato kryptoměna vznikla v roce 2009, a to díky neznámému tvůrci (či skupině tvůrců) Satoshi Nakamoto. Všechny transakce jsou v rámci této kryptoměny uloženy v takzvaném blockchainu, který dokáže zobrazit historii nebo ověřit vlastníka.
Na rozdíl od tradiční měny je Bitcoin decentralizovaný. To znamená, že jej nemůže ovládat banka, státní orgán či kdejaký jednotlivec. Jde o naprostý unikát, který je řízen pouze lidmi, kteří jej doopravdy používají.
Jelikož Bitcoin nemohou ovládat vlády či jiné instituce, tak tato kryptoměna nemůže poskytovat žádné krytí. Na druhou stranu se na něj ani nevztahuje měnová politika, inflace nebo měření hospodářského růstu. Jde tedy o ideálního uchovatele hodnoty? Ano, ale za určitých podmínek.
Cenu bitcoinu ovlivňuje zejména nabídka a poptávka, cena za vytěžení jednoho bitcoinu a odměna, která je těžařům za jeden blok vyplacena. Do hry poté vstupují další faktory, a to například konkurenční kryptoměny, chování směnáren, vládní regulace nebo případy použití.
Omezený počet kusů
Jelikož se Bitcoin ještě stále těží (dokud nedosáhne počtu 21 milionů kusů – pozn. redakce), tak je potřeba, aby těžaři dostávali za svou práci zaplaceno. Právě tento aspekt dosti určuje výslednou cenu, jelikož se „minerům“ musí těžba vyplatit z hlediska prodejní ceny a investice ve formě propálené energie. Je elektřina zrovna drahá a kurz bitcoinu dole? Je to snadné – těžaři, kteří svůj podíl okamžitě prodávají, tak netěží.
Mineři zároveň získávají za každý vytěžený blok odměnu, která se co čtyři roky zmenšuje. Je proto čím dál náročnější bitcoin vytěžit, a tudíž už jen z tohoto pohledu bude BTC stát v budoucnu mnohem vyšší částku. Mezi další faktory patří lidská psychika, FOMO (Fear Of Missing Out), politická rozhodnutí nebo nákupy obřích společností.