Co pohání sluneční větry? Vědci konečně přišli na to, co za fenoménem vězí

Daniel Smetana
  • Vědci zkoumají slunce pomocí nové sondy Solar Orbiter
  • Snaží se objasnit původ slunečního větru
  • Nyní mají prvního tip, kde tento úkaz na Slunci vzniká
Solar Orbiter
Solar Orbiter

Lidstvo se snaží posouvat poznání naší hvězdy – Slunce. Pokud by se nám totiž podařilo pochopit a replikovat fúzi, která se děje v nitru Slunci získali bychom neomezený zdroj energie. Slunce je zajímavé i v jiných aspektech. Například sluneční vítr je velmi nebezpečný pro naši energetickou infrastrukturu. Nyní vědci asi rozluštili původ těchto nabitých částic, které bičují naši atmosféru.

Původce slunečního větru

V posledních desetiletích byl sluneční vítr předmětem mnoha studií. Snímky pořízené v loňském roce přístrojem EUI (Extreme Ultraviolet Imager) na palubě sondy  Solar Orbiter (spolupráce ESA a NASA) nám však možná konečně poskytly potřebné znalosti k vysvětlení toho, co tyto větry pohání.

Závěry publikované v časopise Science popisují, že tento sluneční vítr se v podobě tryskového proudění z povrchu naší hvězdy vynořuje z tmavé oblasti nazvané „koronární díra“. Tým tyto proudy nazval jako „picoflare jets“.

Solární vítr
Solární vítr

Čtěte také: Zrodila se hvězda! Vědci zachytili úžasný výjev gama záření


Další na řadě je polární záře

Tyto tryskové proudy obsahují přibližně jednu biliontinu energie, kterou mohou generovat největší sluneční erupce. Nicméně dosahují rychlosti kolem 100 km/s a vědci se domnívají, že jsou schopné emitovat dostatečně vysokoteplotní plazmu, která je hlavním zdrojem slunečního větru.

Tým vědců z Institutu Maxe Plancka bude nadále pokračovat ve sledování koronální díry a dalších potenciálních zdrojů slunečního větru pomocí sondy Solar Orbiter. Doufají, že kromě objasnění záhady solárních větrů jim sonda pomůže objasnit i původce polární záře na naší planetě a proč je sluneční koróna mnohem teplejší než samotný povrch Slunce.


Komentáře


Nejnovější články