Ovladač z PS4 ožívá díky Becky Stern, která jej přetvořila na hudební nástroj se samply a reproduktorem. Jde o skvělou inspiraci pro kutily.
Staré věci nepatří do starého železa
Vývoj na poli technologií postupuje neúprosně vpřed a cokoliv, co jsme ještě donedávna mohli považovat za vybroušenou novinku, nezřídka upadne v zapomnění na úkor modernějších kousků. Jinak tomu pochopitelně není ani v herním průmyslu, jenž se zvláště v posledních letech s příchodem nových generací konzolí těší celé řadě vylepšení a jedinečných inovací. Co kdybychom vám však řekli, že ani zdánlivě překonaná herní zařízení ještě neřekla poslední slovo?
Jak se totiž zdá, ambiciózní experiment americké domácí inženýrky a influencerky Becky Stern dokázal vdechnout nový život zastarávajícím a navíc nefunkčním ovladačům pro již jedenáct let starou konzoli PlayStation 4. Nejde ovšem o jen tak ledajakou přestavbu, ale spíše o zajímavé a svým způsobem lehce bláznivé konstrukční vylepšení v podobě důmyslně vytvořeného systému ozvučení, podobně jako je tomu u hudebních sekvencerů.
Stern tímto způsobem oživila pozapomenutý a dva roky starý projekt, jenž tak nyní mohl najít velmi specifické využití. Ovladače totiž byly tvořeny v rámci vánoční akce YouTube Secret Santa pro hudebníka a internetového tvůrce Sama Battla, též vystupujícího na kanále Look Mum No Computer.
Staronový kousek techniky
Realizace celého projektu byla i přes zdánlivou jednoduchost myšlenky složitým oříškem, jehož rozlousknutí si vyžádalo náročné přípravy. V první řadě bylo nutné vyhodit vadné řadiče z původního hardwaru a nahradit je novou PCB deskou, pasující do konstrukce ovladače a schopné fungovat se všemi stávajícími tlačítky. Pro tento účel se Stern rozhodla využít vlastní návrh, který mimo jiné počítal s integrací vestavěného reproduktoru.
Toto PCB obsahuje vývojovou desku Adafruit KB2040, která je založena na populárním a hojně využívaném mikrokontroleru Raspberry Pi RP2040. Pro funkčnost si Stern zapůjčila kód CircuitPython, skrze který následně naprogramovala desku, aby přehrávala zvukové smyčky a samply podle stisku určitých tlačítek. Třešničkou na dortu pak budiž to, že k ozvučení bylo využito volně dostupných zvukových nahrávek samotného Sama Battla.
Jako celek je pak projekt skvělou ukázkou snoubení kreativity a funkčnosti, jež mimo originálního daru může také představovat inspiraci pro začínající kutily a hračičky.