Kryptoměny mezi populací mohou působit jako bezohledná zhůvěřilost
Je to dáno bitcoinem, k jehož těžbě se používá hodně energie a je značně neekologický
Proti tomu ale stojí český projekt CO2IN, jakási kryptoměna krytá evropskými emisními povolenkami
Ekologie dostává v posledních letech čím dál víc na frak a těžba kryptoměn, konkrétně třeba bitcoinu, tomu vyloženě nepomáhá. K těžení se totiž využívají stroje s vysokým výpočetním výkonem, což spotřebovává hodně elektrické energie. Český startup C02IN (vyslovováno stejně jako anglické slůvko „coin“ – pozn. redakce) chce udělat kryptoměny zelenější…
Česká ekologická kryptoměna C02IN
Za projektem stojí Jan Palaščák, šéf a zakladatel skupiny Amper. CO2IN funguje jako kryptoměna, kterou když si uživatel nakoupí, stahuje tím zároveň z trhu tzv. ETS, neboli evropské emisní povolenky. Ty slouží k tomu, aby se firmy porušující emisní pravidla EU mohly „vykoupit“ a zaplatit si povolenku na toto jednání s určitým časem.
Čím víc uživatelů si ale přes doprovodnou aplikaci nakoupí C02IN, tím víc se z oběhu stáhne povolenek a jejich nákup se tak postupně stane dražším pro velké nadnárodní korporáty. Cíl je takový, aby postupné zdražení emisních povolenek motivovalo neekologické společnosti k přechodu na obnovitelnou energii, případně energii udržitelnější než je ta uhelná.
Pokud nemáte zájem zasahovat do ekologické politiky Evropské unie a nejste přítelem nařízení zvaného Green deal, budiž. V aplikaci od českého startupu si tak alespoň můžete vypočítat vlastní uhlíkovou stopu a koupit si CO2INu tolik, abyste pokryli svůj vlastní dopad na celosvětovou ekologii.
Dalším, rozhodně také důležitým aspektem kryptoměny CO2IN, je schopnost obchodovat a platit s ní jako s jinými kryptoměnami. Zde ale nutno podtrhnout, že de facto nejde o kryptoměnu, kterou byste museli těžit, tudíž její dopad na přírodu je podstatně menší, téměř nulový.
Aplikace pro nákup CO2INu je dostupná pro iOS přes App Store i na Android přes Google Play. Do budoucna je v plánu i merchandising.