SpaceX si zatím může mnout spokojeností ruce. Bez zbytečně dlouhých řečí se dá konstatovat, že na co firma aktuálně sáhne, to se jí daří; ať už jde o zátěžové testy Starship Super Heavy nebo expanzi satelitní internetové mega konstelace Starlink.
SpaceX dostala stopku
Ale jak se zdá, je na čase pomyslně sundat růžové brýle. Po předchozí neúspěšně úspěšné misi, již provázela obří exploze, byla celá pobřežní oblast Mexického zálivu pokryta úlomky rakety, různě velkými kusy oceli i betonu, informuje server Futurism.
I navzdory obecnému mínění a často zdůrazňované snaze dostat člověka opět do vesmíru, se na adresu SpaceX zdvihla vlna kritiky. Ta nezůstala bez povšimnutí i na legislativní úrovni.
Federální úřad pro letectví nově potvrdil, že další let Starship Super Heavy neproběhne do té doby, dokud Muskova společnost nezajistí environmentální zmírnění a nepostará se o vyšší bezpečnost.
Ve čtvrtek 20. července došlo ke cvičnému zážehu Super Heavy Boosteru 9 na základně Starbase v jižním Texasu. Startovací rampa, kterou poškodil let Starship konaný 20. dubna, kdy po startu zbyl jen prázdný kráter, byla již úspěšně opravená a vylepšená o systém chlazení pomocí vody.
Booster 9 tak mohl tyto systémy podrobit zkoušce, zatímco se měřil výkon jeho vlastních kvalit. Inženýři ze SpaceX spustili všech 33 motorů Raptor V2 naráz a po dobu několika minut zaznamenávaly různé hodnoty. Mezi sledované veličiny patřily například tah, tlak či teplota.