Do počítače se mi naboural hacker. Varovné signály, které nesmíte ignorovat

Tomáš Richter
  • Hackeři mají opět žně
  • Počet podvodných útoků stoupá
  • Jak se účinně bránit?
Hacker, ilustrační
Hacker, ilustrační

Žijeme v internetovém věku. Bez velkého přehánění se dát říci, že většina našeho fyzického já má díky působení na webech, sociálních sítích, vlastnictví datových schránek de facto i digitální kopii. Stopu, která nás svým způsobem definuje a do určité míry i sumarizuje. Již s ohledem na povahu, která je vysoce citlivá, je pak naprosto nezbytné se mýt neustále na pozoru.

Útočníci vás vydírají

To, že je v dnešních časech potřeba si své soukromí chránit, je jasné. Avšak navzdory čím dál vyšší intenzitě podvodných útoků, jsou ve valné většině případů postoje uživatelů velmi vágní. Není to dáno ani tak nepochopením problematiky jako spíše slepou vírou v to, že „mně se to přece stát nemůže“.

Chyba lávky! V záplavě nejrůznějších spamů, phishingů a dalších falešných SMS nebo e-mailů není složité šlápnout vedle. Tím spíše, pokud je člověk ve stresu, spěchá a nedává pozor. Pak je prakticky velmi jednoduché dostat se do maléru. Je dobré si uvědomit, že mít v počítači nainstalovaný antivirový program je preventivním opatřením nikoliv garancí.

Falešné reklamy a phishing

A jak zjistit, že je něco špatně? První a nejčastější indicií je to, že se podvodníci ozvou sami. Jde o cestu tzv. ransomware. Mají pod kontrolou vaše PC, například formou zašifrování disku, zablokování přístupů apod., a za úplatu nabízí obnovení přístupu a oprávnění. Jde o vydíraní, to je jasné. Pokud odmítnete, vyhrožují, že veškeré údaje zveřejní.

Spyware
Spyware

Čtěte také: Navštívili jsme Dark Web. Toto je 20 aktuálně nejpopulárnějších stránek


To může zahrnovat celkem nevinné fotky vašeho mazlíčka stejně jako intimní fotografie, osobní informace a další data, jež jsou určena jen a pouze vám a vašim blízkým.

Dalším vodítkem může být adware. Najednou zjišťujete, že na vás reklamy vyskakují prakticky odkudkoliv. Navíc je to poměrně často provázeno falešnou naléhavostí, že počítač je v ohrožení a jedinou cestou, jak z toho ven, je instalace „skvělého“ doplňku, jehož autorizace lze provést bleskově přes e-mail nebo SMS. Bohužel, jde o podvod.

Malware v prohlížeči

Ne každé vylepšení vašeho prohlížeče, a je vcelku jedno, zdali je to Chrome, Safari nebo Microsoft Edge, je cesta ke komfortnímu uživatelskému zážitku. To platí zvláště tehdy, když jde o nabídku o instalaci na pohled kompatibilní a velmi lákavé aplikace třetích stran. Pak stačí jen trocha nepozornosti a najednou vás váš browser špehuje a co víc, může do zařízení bez vašeho vědomí nainstalovat malware.

Anebo máte uložený své přístupy k účtům na různých webových stránkách a – ejhle, najednou to nejde! Jakmile vyloučíte možnost, že jste si heslo sice aktualizovali, ale neaktualizovali ve správci hesel, je jasné, že vás má v hledáčku hacker.

Jak se účinně bránit?

Prevence, osvěta, prevence a tak pořád dokola. Nic nepodceňujte, své údaje nikde nezveřejňujte a už vůbec s nikým dalším nesdílejte. Dalším aspektem je mít aktuální operační systém včetně bezpečnostních záplat. Rozhodně se vyplatí mít kvalitní antivirovou ochranu, používat firewall, silná hesla plus dvoufaktorové ověřování, pravidelně zálohovat a zařízení testovat.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články