Elon Musk je v technologickém světě popkulturní ikonou
Šéfuje nejen automobilce Tesla, ale i vesmírné společnosti SpaceX
Jaké jsou jeho největší milníky a čím konkrétně změnil svět?
Elon Musk patří k nesledovanějším osobám, které zásadním způsobem utváří budoucnost lidstva v 21. století. Tento vizionář, génius i filantrop v jedné osobě má na dnešní poměry doslova enormní výčet aktivit. A jak už to u ikon a výrazných osobností bývá, jedni jsou jim naprosto bezvýhradně fascinováni stejně jako jej druzí nemůžou vystát.
Elon Musk a životopis v kostce
Musk je Američan, ale jen ti zasvěcenější také ví, že má ještě jihoafrické a kanadské občanství. Nenarodil se totiž v USA, nýbrž v jihoafrické Pretorii. O svém dětství, které bylo poměrně složité, se na veřejnosti velmi nerad baví. Není se čemu divit. Rodiče se velmi záhy rozvedli a poměry v rodině měly k idylce opravdu daleko.
Přeskočme některá známá fakta (Musk není jedináček, má mladšího bratra i sestru – pozn. redakce), léta jeho dospívání v Jihoafrické republice a pojďme si říct, kdy začal mladý Elon svoji cestu ke slávě a úspěchu.
Do užšího povědomí se poprvé zapsal v roce 1997. Tehdy po pouhých dvou letech předčasně ukončil doktorské studium aplikované fyziky na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Patřil totiž k hrstce nadšenců, kteří viděli obrovský potenciál v tehdy nastupujícím internetu a založil firmu Zip2.
Šlo o startup, který de facto poskytoval a licencoval softwarove městských průvodců pro mediální plátky. Ten však nedlouho poté prodal za 399 milionů dolarů.
Muskův PayPal = První celosvětový úspěch
Vynechejme založení dalšího podniku (X.com – pozn. redakce) a zaměřme se na PayPal. Díky němu se o Muskovi začalo mluvit i na veřejnosti a jako jedna z prvních elektronických peněženek jej katapultovala mezi osobnosti, se kterými se musí do budoucna počítat. Jenže on měl jiné plány.
V roce 2002 se k překvapení všech rozhodl vzkvétající společnost prodat. Odkoupil jej eBay za 1,5 miliardy dolarů. A pak? Pak už následovalo několik téměř legendárních kroků: založil aerokosmickou společnost SpaceX, která posílá rakety do vesmíru a může být středobodem veškerého dění ohledně budoucího osídlení Marsu.
Aby toho nebylo málo, v roce 2004 spojil své síly s Teslou. Díky své vůli, disciplíně a sebezapření dokázal ze skomírající značky vykřesat fenomén dnešních dní (kritice navzdory). V té je generálním ředitelem od roku 2008 a má velký podíl nejen na úspěchu samotné firmy, ale medializaci a expanzi čím dál populárnějších elektrických vozů.
Tesla je v současnosti na trhu s elektromobily celosvětově dominantní hráč. Kritikům však vadí některé „mouchy“ (výstupní kvalita, poruchy, opravy, občas laxní přistup), přesto to na úspěchu firmy není znát. Některé Muskovy kroky jsou však krajně kontroverzní, viz nedávný tweet, ve kterém bojkotoval kryptoměny, v tomto konkrétním případě bitcoin.
Je to génius, má Aspergerův syndrom
Když se v letošním roce přiznal k tomu, že má Aspergerův syndrom, což není nic jiného než porucha autistického spektra, ukázalo se v plné nahotě, co stojí za výkyvy jeho nálad a velmi specifickým chováním či problémy se socializací. Na druhou stranu jsou tito lidé buď nadprůměrně inteligentní nebo přímo geniální.
A v tomto směru nebyla matka příroda vůči Muskovi vůbec skoupá. Podle expertů dosahuje jeho IQ 155 bodů, čímž se vysvětluje nejen jeho rozmanité zájmy, ale i schopnost řídit dva takřka na sobě nezávislé technologické kolosy. Navíc neuznává, že něco nejde a miluje neustále posouvání limitů, nejen těch vlastních.
Jedním z jeho velkých plánů je urychlit na Zemi přechod k obnovitelné energii, což se mu s automobilkou Tesla a solárními panely či bateriovými úložišti se střídavými úspěchy daří. Dalším velkým projektem je kolonizace vesmíru. SpaceX se drží vytyčeného kurzu a podle nejnovějších zpráv jde „Muskova mise na Mars“ stále podle plánu (první posádka by měla vzlétnout v roce 2024 – pozn. redakce).
A dál? To se uvidí! S ohledem na jeho rozmanité zájmy nemáme obavu, že se výhledově s něčím dalším nepochlubí. Pokud je pravdou to, o čem se povídá, tak nás možná již brzy překvapí novou rasou, kterou vyvíjí jako protipól umělé inteligence. Tu považuje za nebezpečí a potenciální důvod zkázy lidstva.