Evropská kosmická agentura ESA plánuje misi k Venuši
Sonda EnVision má odstartovat v roce 2031 i s českou stopou
Jaký úkol mají na této misi čeští vědci?
Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje směrem k planetě Venuši vyslat v roce 2031 sondu EnVision. Ta by měla být schopna pomocí spektrálních a radarových technologií mapovat povrch a atmosféru naší sousední planety blíže Slunci. V této kosmické misi mají mít důležitou úlohu i čeští vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Geofyzikálního ústavu AV ČR a České geologické služby.
Češi budou vyvíjet srdce evropské sondy EnVision
Venuše si svá tajemství velmi pečlivě střeží, protože je obalena velmi hustou atmosférou se silným pásem oblačnosti. Klasické optické přístroje jsou proto ve zkoumání Venuše téměř nepoužitelné. A přímé přistání sondy na Venuši komplikuje extrémní teplota, která dosahuje 464°C. Tato teplota rapidně zkracuje životnost všech elektronických systémů, které by sonda potencionálně nesla.
Vědci se proto rozhodli jít trochu jiným směrem a vyzbrojí sondu speciálními radary, které dokáží proniknout hustou atmosférou, a dokonce proniknout pod povrch Venuše až do hloubky jednoho kilometru. Součástí má být trojice pokročilých spektrometrů VenSpec-M, VenSpec-U a VenSpec-H, kde bude česká stopa.
Všechny tyto spektrometry budou mít jednotnou centrální řídící jednotku, která bude mít na starost součinnost spektrometrů a zpracování dat, které přístroje nasbírají. A právě vývoj a sestrojení tohoto „mozku“ sondy budou mít na starosti čeští vědci, jak informuje Akademie věd ČR.
Vědecké konsorcium ESA a NASA (ta se na misi bude také podílet) doufá, že sonda EnVision nám dá odpovědi na otázky, proč a jak se Venuše vyvíjela odlišným způsobem než Země. Dále vědce zajímají procesy v atmosféře, vulkanická činnost a samotná morfologie povrchu.