EU jde Applu po krku! iOS 17 má umožnit instalaci aplikací i mimo App Store

Samuel Novotný
  • EU představuje novou legislativu Digital Markets Act
  • Tou chce zvýšit propojenost digitálních trhů a jejich férovost
  • Kvůli tomu bude Apple muset přepracovat systém aplikací na iOS
iPhone a iOS 17, ilustrační
iPhone a iOS 17, ilustrační

Začátkem listopadu minulého roku došlo v Evropské unii k legislativní změně, kvůli které musí cupertinská značka Apple změnit přístup a pravidla pro instalaci aplikací na svá zařízení. Společně s uvedením operačního systému iOS 17 by tak mělo mimo jiné dojít k otevření ekosystému firmy, kdy bude umožněna instalace aplikací z jiných zdrojů a obchodů s aplikacemi.

Evropská unie mění pravidla hry

Jak informuje server Bloomberg, tak se s příchodem iOS 17 chystají velké změny na poli instalace aplikací. Za to může Evropská unie a její regulace zvaná Digital Markets Act (DMA), která si klade za cíl zvýšit férovost na digitálních trzích. Od loňského listopadu se EU například podle serveru Mobilizujeme.cz zaměřuje na společnosti, které mají uzavřené ekosystémy a nedovolují dalším vývojářům či firmám, aby mohli jejich služeb či platforem využívat.

Nová regulace DMA se hodně dotkne společnosti Apple, protože by ji mohla dotlačit k velkým změnám ve fungování obchodu App Store a dalších služeb. Dle Marka Gurmana plánuje americká značka do příštího roku implementovat podporu tzv. sideloadingu, kdy má umožnit instalaci aplikací z jiných zdrojů, než je App Store. To by znamenalo, že se vývojáři budou moci vyhnout 15 až 30% poplatkům.

Evropská unie, vlajky
Evropská unie, vlajky

Čtěte také: Tuhle skvělou funkci u iOS 16.4 si okamžitě zapněte na svém iPhonu


Apple argumentuje bezpečností

Přestože se technologický gigant novým zákonům podvolí, tak z nich není zrovna nadšený. Apple totiž argumentuje tím, že sideloading podkopává ochranu a bezpečnost soukromí a dat uživatelů. Kvůli tomu budou mnohem zranitelnější a náchylnější k podlehnutí různým podvodům či kybernetickým hrozbám jako malware všeho druhu.

Pokud by se firma rozhodla evropský zákon nedodržet, tak by jí hrozila pokuta ve výši až 20 % globálního zisku. Zůstává tak otázkou jen to, jak Apple celou situaci vyřeší. Evropa navíc dost možná nebude jediným místem, kde byl takový zákon představen. V Americe je též v jednání nová legislativa, která by technologickou společnost donutila k podpoře zmíněného sideloadingu.


Autor článku

Samuel Novotný - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články