Nejen Tesla, či Boston Dynamics. Další firma ukázala úchvatného humanoida

Dominick Tomanec
  • Na trh se blíží nový humanoidní robot GR-1
  • Může být užitečný v mnoha oblastech
  • Jak vypadá a co dokáže?
Humanoidní robot GR-1
Humanoidní robot GR-1

Singapurská společnost Fourier Intelligence zabývající se využitím robotiky ve zdravotnictví a průmyslu přichází na trh se zbrusu novou high-tech novinkou. Tu představuje humanoidní robot GR-1, jenž by díky svým schopnostem mohl najít široké uplatnění napříč obory.

Robot schopný práce

Fourier Intelligence nejsou na poli robotiky žádnými nováčky. Již od roku 2017 se věnují vývoji poloautomatických průmyslových a zdravotních exoskeletů. Bylo tak jen otázkou času, kdy dojde i na opravdové roboty.

Nejedná se však o průměrné předváděcí kousky, jež si mnoho společností pořizuje pouze kvůli publicitě. GR-1 by se totiž měl stát jedním z prvních masově produkovaných humanoidních robotů na světě. Uplatnění by pak mohl najít jako zdravotní asistenční pomůcka, pomocná síla v průmyslu, či dokonce pomocník v domácnosti.

Po technické stránce jde o opravdu slušný kus techniky. Měří přes 160 centimetrů a váží 55 kilogramů. Díky točivému momentu 300 Nm je schopen vyvinou rychlost asi 5 km/h a zvedat náklad o hmotnosti 50 kilogramů.

Robot GR-1 je poháněn umělou inteligencí
Robot GR-1 je poháněn umělou inteligencí

Čtěte také: Boston Dynamics jde s dobou. Už má i mluvící robopsy s umělou inteligencí


Všestranné využití

GR-1 byl spoluvyvíjen a částečně financován společnostmi EXOPS (Exoskeleton Robot Open Platform), National Instruments a Univerzitou v Melbourne. Každá z těchto institucí měla na vývoji vlastní zájem, díky čemuž víme, že se tento robot může v budoucnu stát pomůckou pro výzkum, školní výuku, průmysl, či práce v klinických centrech.

Dále je však také probírána možnost jeho využití při katastrofách, péči o seniory, či případně služby v domácnosti. Tomu může významně pomoci umělou inteligencí poháněná multilingvistická jednotka, jež robotu pomáhá v pochopení i těch nejkomplexnějších úloh. K těm se prý (dle vyjádření tvůrců) dovede sám naprogramovat.

Tento, dalo by se říci android je vybaven dvojicí sledovacích kamer, umístěných za displejem na jeho hlavě, na němž je (pro zvýšení empatie) schopen promítat všemožné grimasy. Kamery jsou napojeny na vizuální algoritmy, díky nimž dokáže skvěle rozeznávat své okolí.

Dále je vybaven jedenácti stupňovými pažemi s rukou schopnou dokonale přesného a navíc jemného úchopu. Dokáže tak bez poškození vzít do ruky i velmi malé a křehké předměty.

Roboti GR-1 jsou připraveni k výrobě
Roboti GR-1 jsou připraveni k výrobě

Již brzy na trhu

Dle Fourier Intelligence je produkční verze připravená k masové výrobě. Cenu, ani přesné datum však zatím neoznámila. Jisté však je že o GR-1 bude mít zájem nejedna společnost, snad z každého myslitelného odvětví.

Mnoho velkých společností, jako je Tesla, Unitree, Boston Dynamics, či Amazon, se již delší dobu zabývají výzkumem a vývojem humanoidních robotů. Běžně jsou však využíváni výhradně v logistice a nemají tak příliš vysoký dopad na světové technologické dění.

Podaří-li se tak bezproblémová distribuce GR-1, není vyloučeno že předznamená novou revoluci a nástup doby humanoidních robotů, jakožto řadových, či pomocných zaměstnanců.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články