Geniální Čech dobývá svět! Díky 3D tisku zachraňuje zraněné koně před utracením

Tomáš Richter
  • Na ČT v pořadu Gejzír mimořádně zaujal Jakub Ševčík
  • Český vynálezce má unikátní řešení 3D tisku lehkých podkov
  • Díky tomu zachraňuje zraněné koně, které jinak čeká jistá smrt
Jakub Ševčík / Horse Soul Brand
Jakub Ševčík / Horse Soul Brand

Čas od času s naších luzích a hájích objeví šikula, jehož nápad přesahuje obvyklý územní rámec České republiky. A to je i dnešní případ, který se zároveň stává i pomyslným trendsetterem, protože ukazuje něco nového, neotřelého a velmi přínosného.

Technologie pomáhají

V posledních letech už jsme si díky technologickému pokroku zvykli na ledasco, ale protetická náhrada pro koně? To zní docela neuvěřitelně, viďte? Každopádně i taková je realita dnešních dní.

Jakub Ševčík z Jablonce nad Nisou dokazuje, že uplatnění 3D tisku je opravdu široké. Šikovný vynálezce zapojil do svého unikátního projektu veterinární kliniku v  Heřmanově Městci a specialisty z Aplikačního centra 3D tisku společnosti 3Dwiser a společně vytvořili 3D tištěnou podkovu navrženou na míru.

Podkovy z karbonových vláken, 3D Tisk
Podkovy z karbonových vláken, 3D Tisk

Čtěte také: Když ekologie dostává na frak. Bankomat má spotřebu jako rodinný dům


Protetická pomůcka pro koně z 3D tiskárny

Protetická pomůcka byla určena malému hříběti, jež si ošklivě poranilo nohu. S ohledem na povahu zranění a fakt, že konvenční podkova nepřipadala v takové situaci v úvahu (kvůli váze), mu hrozilo utracení.

K nápadu založit projekt Horse Soul Brand mě přivedlo zranění hříběte, které si vážně poškodilo nohu a hrozilo mu utracení,“ říká Jakub Ševčík a dodává: „Klasická podkova nepřicházela v úvahu. Napadlo mě, že 3D tisk a vhodný materiál můžou být cesta, jak zvíře zachránit.“

Na pohled to zní jednoduše, nicméně realizace nebyla jednoduchá. Ukázalo se, že najít právě vhodný materiál je tím největším kamenem úrazu. První pokusy dopadly neslavně, tištěné odlitky se lámaly. Bylo potřeba najít něco, co je lehké a zároveň velmi pevné. Nakonec se to přece jen povedlo a podkova byla na světě!

Ve 3Dwiseru se totiž počátečními neúspěchy nenechali odradit a nakonec našli řešení v podobě kompozitního materiálu s výztuží z karbonových vláken. Takto získaná podkova je doslova lehká jako pírko, protože váží pouhých 75 gramů. Přelomový projekt v léčbě koní i samotná spolupráce se navíc v blízké budoucnosti ještě více prohloubí, shodují se všichni aktéři.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články