GPS navigace na Měsíci? Agentury NASA a ESA chystají přelomový projekt

Tomáš Richter
  • Znovudobývání Měsíce opět zažívá boom
  • V nejbližší budoucnosti je v plánu celá řada misí
  • NASA a ESA chystají přelomový projekt
Měsíc, ilustrační
Měsíc, ilustrační

Skoro by se chtělo říct, že s cestováním do vesmíru se doslova roztrhl pytel. A vlastně by to nebylo příliš vzdáleno od pravdy. V následující dekádě jsou totiž plánovány desítky misí na Měsíc, informuje Business Insider.

Navigace ve vesmíru

V tomto kontextu kosmické agentury NASA a ESA zdůraznily, že s ohledem na možnou frekvenci letů mezi Zemí a právě Měsícem by bylo záhodno vybudovat „meziplanetární“ satelitní připojení. GPS, na které jsme již léta zvyklí, je v hvězdném prostoru naprosté tabu.

I v dnešních dnech 21. století je totiž pohyb ve vesmíru odvislý od složitých fyzikálních výpočtů a vzorců, jež jsou prováděny pro každičký odlet zvlášť. Když se kosmická loď pohybuje vesmírem, jediným dostupným referenčním bodem je Země. Vědci upozorňují, že v tomto směru i přes sebevětší snahu existuje navzdory přesným modelům spousta hluchých míst.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031

Čtěte také: SpaceX by mohla zachránit astronauty NASA, kteří uvízli ve vesmíru


GPS pro mise na Měsíc

Jako názorný příklad posloužila mise Artemis 1, při které na několik minut vypadlo spojení s lodí a nezbývalo než doufat, že po opětovném navázání bude vše v pořádku. Čili problémem číslo jedna je nedostatečná kontrola v reálném čase. A to není zdaleka vše. Tím dalším je samotné plánování, jež je podle Javiera Ventura-Traveseta, hlavního inženýra navigačního systému Galileo, extrémně finančně náročné.

„Překvapivě nejlevnější řešení by se mohlo opírat o satelity, které se nachází okolo Země,“ nechala se slyšet Elizabeth Rooney ze společnosti Surrey Satellite, jež spolupracuje s ESA. Experti však zdůrazňují, že většina těchto signálů může být a nejspíš bude ve vesmíru blokována.

Tuto zdánlivou překážku by však mohly eliminovat citlivé detektory, které se osvědčily v roce 2019 a pomohly čtyřem satelitům k určení přesné polohy s využitím družic v blízkosti Země.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články