Sonda NASA o víkendu dokončila dlouhou okružní cestu k asteroidu. Po sedmileté výpravě se vrátila na Zemi a přivezla z cizího asteroidu neporušené vzorky hornin z asteroidů, které by mohly přinést poznatky o vzniku života.
OSIRIS-REx se vrací domů
Přistání bylo naplánováno na neděli v 8:55 místního času v Utahu (16:55 našeho času), čímž se završilo sedmileté putování sondy OSIRIS-REx, která byla dlouhá 4,4 miliardy mil (přes 7 miliard kilometrů). Po návratu bude pouzdro se vzorky přepraveno do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu k dalšímu zkoumání, informujeArs Technica.
Podle předních představitelů této mise se byla trajektorie sondy naprosto přesná. Zbývalo tedy několik posledních kroků k úspěšnému přistání a nakonec se povedlo i toto. Jednalo se tak o završení programu, který trval od první myšlenky téměř dvě desetiletí.
Hlavním cílem bylo získat vzorky z hlubin vesmíru, které by lidstvu mohly pomoci odpovědět na otázky vzniku naší planety a života na ní. V září 2016 se povedlo sondě dosáhnout asteroidu Bennu.
Ten má být pozůstatkem éry, kdy se kolem nově vzniklých hvězd začaly shlukovat a tvořit planety, proto byl cílem celé mise. Nyní jsou vzorky úspěšně na Zemi a třeba se nám pomohou osvětlit, odkud skutečně pocházíme.