ICQ končí. Chatovací klient přestane fungovat po téměř 28 letech

Dominick Tomanec
  • Chatovací platforma ICQ po skoro třiceti letech ukončuje provoz
  • Veškeré stávající uživatele tak čeká poslední měsíc provozu
  • Co o tom víme?
Populární chatovací platforma ICQ končí
Populární chatovací platforma ICQ končí

Ruská technologická společnost VK ve svém krátkém pátečním prohlášení oficiálně oznámila ukončení dnes již legendární platformy ICQ. Ta před téměř třiceti lety předznamenala příchod  klasických chatovacích aplikací, jako jsou Messenger, či WhatsApp a způsobila menší revoluci na poli internetové komunikace. Co tedy vlastně vývojáře přimělo k jejímu vypnutí?

Předchůdce moderního chatování

Komunikaci, ať už přes telefon, či jiné chytré zařízení, si dnes již prakticky nedovedeme představit bez nepřeberného množství sociálních sítí a s nimi propojených chatovacích aplikací. Na rozdíl od standardních telefonních hovorů a SMS, jsou totiž vždy přístupné, jednoduché a praktické. O to smutnější je pak oznámení ruské technologické společnosti VK, hovořící o ukončení chatovací platformy, bez které by nic z výše zmíněného nejspíše nebylo možné.

Jak již mnozí z vás jistě poznali, jedná se o kdysi velmi známé ICQ, které je tu s námi již neuvěřitelných 28 let. Spolu s AOL Instant Messenger a MSN Messenger se pak jedná o jednu z vůbec prvních aplikací svého druhu, která ve své době přinesla takové ikonické funkce, jako chatování v reálném čase, možnost zasílání SMS, či možnost posílat zprávy offline uživatelům.

I přes to, že se však tyto funkce mohou v dnešní době zdát spíše úsměvné, nutno podotknout, že až do ruské akvizice roku 2010 udržovalo ICQ více než 40 milionů aktivních uživatelů denně. Na přelomu tisíciletí to pak bylo dokonce 100 milionů.

Do vypnutí platformy zbývá necelý měsíc
Do vypnutí platformy zbývá necelý měsíc

Čtěte také: Pozor na výzvy na TikToku. Mladá Němka se zabila ve svém pokoji


Zasloužený konec

Samotné ICQ bylo roku 1996 založeno izraelskou softwarovou společností Mirabilis, jež byla po dvou letech odkoupena a pohlcena americkým gigantem AOL. I přes evidentní úspěch platformy a ohromné množství aktivních uživatelů však roku 2010 došlo k prodeji platformy ruské investiční společnosti Digital Sky Technologies, pod níž mimo jiné spadalo i zmíněné VK (dříve Mail.ru).

„ICQ přestane fungovat od 26. června,“ říká ve stručnosti zpráva, jež se nyní zobrazuje všem stále aktivním uživatelům na přední stránce platformy ICQ spolu s doporučením na stažení jiné chatovací aplikace. Již za necelý měsíc tak dojde k završení jednoho velkého a pro současnou internetovou komunikaci mimořádně důležitého příběhu. Ať už si však tato platforma prošla v průběhu své téměř třicetileté historie jakýmikoliv kontroverzemi, za nás se rozhodně jedná o více než zasloužený konec.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články