ChatGPT od OpenAI patří z hlediska rozsahu a možností k přelomovému počinu. Ne že by tu umělá inteligence nebyla již předtím, to ne. Jen se v tomto případě podařila dosud nevídaná věc, a to dostat AI mezi masy.
Je umělá inteligence zhoubou?
To se rovněž neobešlo bez odezvy u dalších konkurenčních platforem, které díky tomu zažívají doslova boom; ať už jde o umělou inteligenci od společností Meta, Microsoft nebo Google (ten vyvíjí Bard AI).
Ale pozor! Vše není přeneseně tak růžové, jak se zdá. I přes nesporné benefity má například ChatGPT několik nedostatků, které jsou trnem v oku nejen vládním institucím, ale i předním expertům stejně jako šéfovi Tesly Elonu Muskovi.
V tomto kontextu jsme vás naposledy informovali, že Musk spolu s tisícovkou odborníků a dalších osobností se zaměřením na umělou inteligenci žádají v otevřeném dopise pozastavení stávajícího vývoje z důvodu možných bezpečnostních rizik pro jednotlivce i společnost. Stojí v něm následující:
„Pokročilá AI by mohla představovat zásadní změnu v historii života na Zemi, a proto by měla být plánována a řízena s odpovídající péčí a zdroji,“ stojí v dopise. „Bohužel se tato úroveň plánování a řízení nekoná, spíše to připomíná hon na umělou inteligenci a zejména to, která platforma toho nabídne více, přitom se stírá původní myšlenka mít AI pod kontrolou, což se stávajícím tempem vývoje prostě nejde!“
O tom, že situace je vážná, svědčí i aktuální nálada v Itálii. Tamní úřady dokonce zakázaly používání ChatGPT kvůli bezpečnostním mezerám a chybějícím zásadám zpracování osobních údajů. Firmě OpenAI, jež za projektem stojí, dokonce hrozí pokuta ve výši 20 milionů eru, cca 470 milionů korun, informuje server Android Authority.