Vědci se stále snaží zjistit, jak funguje lidský mozek
Poslední poznatky naznačují, že náš mozek je kvantový superpočítač
Důležitost dalšího výzkumu s novými poznatky stále vzrůstá
Mozek je naším hlavním řídícím centrem. To z něj dělá jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle a stále nevíme, jak přesně funguje. Vědci se dennodenně snaží přijít na další skládačky, které nám o jeho fungování dají celistvý pohled. Podle posledních poznatků funguje náš mozek jako kvantový počítač.
Mozek jako kvantový počítač?
Vědci z Dublinu si položili otázku, zda náš mozek funguje spíše jako počítač kvantový než klasický. Tuto myšlenku se rozhodli prozkoumat pomocí spinu protonů v mozkomíšním moku. Ten následně měřili pomocí magnetické rezonance (MRI).
Pomocí MRI byly zaznamenány signály, které se podobají signálům naměřených elektroencefalografií, což by nemělo být možné. Podle vědců je jediné možné vysvětlení v takzvaném kvantovém provázání. Tento jev byl pochopen teprve nedávno a letos za něj byla udělena Nobelova cena za fyziku.
Další výzkum může znamenat průlom v léčbě onemocnění mozku
A co to znamená? Mozkové procesy jsou nejspíše propleteny s jadernými spiny, což je stejný princip, který používají kvantové počítače. To by mohlo vysvětlovat, proč jsme stále schopni překonat kvantové superpočítače v oblastech jako rozhodování, učení se nových věcí a předvídat nové skutečnosti.
Samotní autoři přiznávají, že jejich výsledky zatím nejsou ověřené. Nicméně se jedná o počátek rozsáhlého výzkumu, do kterého budou zahrnuty téměř všechna myslitelná odvětví. Pokud by to ovšem vedlo k pochopení, jak náš mozek funguje, jednalo by se zcela jistě o převratný výzkum, který by pomohl k léčení celé řady nemocí a vylepšení současných kvantových počítačů.