Češi, máte nastavená okna na zimu? S tímto fíglem ušetříte za topení

Dominick Tomanec
  • Na topení lze přes zimu velmi snadno ušetřit
  • Stačí k tomu znát tento jednoduchý trik
  • Poradíme vám, jak nastavit okna do zimního režimu
Jak přepnout plastové okno do zimního režimu
Jak přepnout plastové okno do zimního režimu

Letošní zima udeřila v plné síle, ceny energií však rozhodně neklesají. Každý z nás tak nejspíše ocení jakoukoliv příležitost k tomu něco málo ušetřit. Začít lze například u domácnosti, kde se vyplatí znát velice jednoduchý způsob pro přepnutí okna do zimního režimu. Díky tomu ušetříte za energie.

Jak přepnout okno do zimního režimu

Bydlíte-li v novostavbě, nebo jste v posledních letech pouze renovovali okna, je velká šance, že máte právě taková, jež disponují vbudovaným přepínáním letního a zimního režimu. Rozdíl mezi režimy je pak malý, ale o to více zásadní. Ten zimní totiž na rozdíl od letního více těsní a nepropouští studený vzduch dovnitř, to však za cenu odvětrávání vlhkosti.

K přenastavení přepínače běžně stačí prsty, nebo šestihranný klíč („imbusák“). Je nutné s ním otočit směrem ke gumě tak, aby čára na čudlíku, s nímž otáčíte, byla svisle. Při přepínání na letní režim pak musí být vodorovně. Máte-li pak na okně oválný čep, otočte ho ze základního 45° úhlu do vodorovné polohy.

Že se vám přepnutí do zimního režimu podařilo, poznáte podle většího odporu, který klika při otáčení klade. Dále vám může napovědět menší rosení, ke kterému nedochází, pokud máte okna správně do zimního režimu přepnutá. Ovšem pokud k němu stále dochází, je zřejmě potřeba čep lépe utáhnout.

Přepnnutí okna do zimního režimu
Přepnnutí okna do zimního režimu

Čtěte také: Získejte bonus až 1250 Kč u Revolutu! Jak získat odměnu za doporučení?


Dejte si pozor na plíseň

Jak již bylo řečeno, okno v zimním režimu skvěle těsní a nepropouští vzduch dovnitř. To může ve špatně odvětrané místnosti způsobit plesnivění v blízkosti oken, či na zdech. Proto je nutné jednou za čas pořádně vyvětrat a tomuto riziku se tak vyhnout. Ideální pak bývá větrat i několikrát denně, a to rychle a intenzivně.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články