Jak šetřit energie? Díky Internetu věcí

sponzorovaný obsah

Ceny energií, tedy elektřiny a plynu v současné době šplhají do výšin a snad všichni se zajímají o to, jak by mohli ušetřit. K tomu jim může dopomoci přesná informace o tom, kolik toho již „propálili“ a kolik je tedy energie stojí. Dozvědět se to mohou díky moderním technologiím a Internetu věcí.

Jak šetřit energie?
Jak šetřit energie?

Pokud dnes chcete zjistit, kolik jste spotřebovali elektřiny a plynu, dodavatelé energií vám to okamžitě nesdělí. Je třeba se podívat na měřák, zjistit jeho stav a ten porovnat se stavem při posledním měření. To poté přepočítat na cenu energií a porovnat se zálohami, které jste doposud zaplatili. Jde pochopitelně o dost zdlouhavý způsob, navíc takto nelze zjistit spotřebu na dálku. Naštěstí díky Internetu věcí je dnes možné zjistit spotřebu energií pohodlně náhledem do aplikace, která vás může například upozornit na to, že jste povolenou spotřebu překročili a že byste tedy měli začít šetřit.

Pokrytí všude

Internet věcí spojuje nejrůznější zařízení, jde o bezdrátovou síť s velmi dobrým pokrytím, často na nepřístupných místech, kam nedosáhne například signál GSM. Provoz zařízení na této síti je nízkoenergetický, proto si senzory, které do sítě připojujeme vystačí s běžnou baterií a není třeba, aby byly připojené do elektrické sítě. Díky Internetu věcí lze propojit čidla, která měří spotřebu energií a dále vzdálený server, cloud, na který se přenesou data o měření. V cloudu se data zanalyzují a odběratel si je může kdykoliv zobrazit v aplikaci na chytrém telefonu, notebooku, nebo tabletu.

Snadnější odečty

Nejde ale jen o samotného odběratele, díky Internetu věcí jsou mnohem snazší odečty energií pro dodavatele. V současné době probíhají odečty tak, že je třeba fyzická návštěva odpovědné osoby, která shlédne elektroměr, nebo plynoměr a jeho stav zapíše. To je náročné na čas a koordinaci, mnohé domácnosti nemají ani v jeden ze dvou termínů na výběr čas a kvůli tomu se jim může konečné vyúčtování za plyn a elektřinu prodražit. Díky Internetu věcí jsou odečty naprosto přesné a automatické, okamžitě se vystaví faktura, která navíc nebude pro odběratele nepříjemným překvapením. Dopředu totiž bude vědět, kolik má zaplatit. Do budoucna bude možné již měření pouze na dálku. Všechny nové objekty, které se staví, musí být povinně vybaveny měřením, které umožňuje dálkový odečet, výměnu elektroměrů již započali distributoři, měla by být dokončena v průběhu několika let. Již nyní lze zakoupit chytrý senzor, díky kterému získáte i informace o aktuální spotřebě.

Jak na nejlevnější energie?

Bohužel senzory zvládnou jen ohlídat výši spotřeby a zjistit, kolik vás budou energie stát. Ačkoliv je heslem dneška maximální úspora energií, ty lze šetřit jen do určité míry, jako je například praní prádla v pračce na noční proud. Na druhou stranu se každý z nás může pokoušet najít pro svoje odběrné místo toho nejlepšího dodavatele elektřiny a plynu. V takovém případě vám doporučíme srovnání ceny plynu, nebo ceny elektřiny na internetové kalkulačce. Potřebujete k ruce poslední vyúčtování, na kterém najdete důležité údaje o výši vaší spotřeby, nebo distribuční sazbě a jističi, které jsou pro porovnání důležité. Během chvíle se dozvíte cenu, kterou můžete získat a je na vás rozhodnout, zda ji akceptujete.


Autor článku

sponzorovaný obsah - Redakce

Máte zájem o publikování PR článku na webu Inteligentnisvet.cz? Ozvěte se nám!


Komentáře


Nejnovější články