Jak vlastně začal život na Zemi? Vědci tuší, ale reprodukce se jim stále nedaří
- Život na Zemi začal před zhruba 4,5 miliardami let
- Jak k tomu ale došlo?
- To se už od nepaměti snaží zjistit vědci a mají už nějaká logická vysvětlení
![Země planeta](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2021%2F08%2Fzeme-planeta-zivot.jpg&w=3840&q=75)
Spousta přírodních a fyzikálních jevů už byla vysvětlena, nicméně v případě největší otázky „Jak začal život na Zemi” zatím vědci zůstávají spíše jen u logických tušení a reálný pokus se jim nikdy nepovedlo dotáhnout do úspěšného konce.
Jak došlo ke vzniku života na Zemi?
Vědci si nejsou jistí tím, jak k tomu došlo, protože kdyby věděli, tak už dokážeme vznik života reprodukovat někde v laboratoři, píše server ScienceFocus. Nicméně máme už spoustu zajímavých indicií, které nám dávají tušit, jak ke vzniku života na Zemi mohlo dojít.
Důležité je, že živé organismy jsou složené z tisíce chemikálií, jako jsou například bílkoviny a nukleové kyseliny, které nesou naše genetické informace a vlastně formují živý organismus na naší planetě. Jde o složité chemikálie, jejichž součásti se ale dají vytvořit poměrně snadno.
Čtěte také: Zpráva IPCC varuje, že změny klimatu jsou ještě rychlejší, než se čekalo!
![Země](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2021%2F08%2Fzeme-priroda.jpg&w=3840&q=75)
Vytvářet materiál, ze kterého se skládá život, už umíme
První důkaz už přinesl v roce 1953 chemik Stanley Miller, který do skleněného aparátu vložil vodu a tři plyny, napodobující moře a vzduch na naší planetě za dob před vznikem života na Zemi. Miller ohříval vodu a elektrickým proudem šokoval vzduch, aby simuloval blesky. Během několika dní tím došlo k vytvoření aminokyseliny, tedy fragmentu proteinu.
Dá se tedy říct, že Země v dobách před vznikem života byla továrnou na biologické chemikálie. Ale mít spoustu těchto chemikálií a materiálu ještě nemusí nutně přinést život, jako když máte spoustu cihel, které samy o sobě nevytvoří dům.
Co dělá něco živým?
Nestačí tedy zjistit, jaká hmota tvoří život a jak se taková hmota vytvoří, ale klíčové je přijít na kloub tomu, co dělá něco živým. A tady jsou podle vědců důležité tři věci, a sice nejprve musí něco udržet organismus pohromadě, často vnější vrstvou, dále pak se musí život něčím živit, což zahrnuje velmi složité chemické reakce, a nakonec se ještě musí život zvládnout reprodukovat, což znamená mít geny, které může předávat dál.
V otázce vzniku života na Zemi je tedy o něco více jasno, ovšem reprodukce takové situace se vědcům ani trochu nedaří a bude dost možná ještě dlouho trvat, než bude v této záležitosti jasno. Každopádně může znít celkem logicky, že jde o hodně velkou náhodu, ke které před 4,5 miliardami let na Zemi došlo.
Autor článku
![Luboš Srb - Šéfredaktor](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F12%2Flubos-srb-192x192-1.jpg&w=3840&q=75)
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.