Jak vyřešit sezónní ukládání obnovitelné energie? Odpovědí je hliník

Samuel Novotný
  • Vědci ze Švýcarska zkoumají nový způsob skladování energie
  • Hlavním figurantem je hliník, který v sobě má obrovský nevyužívaný potenciál
  • O co v projektu jde?
Obnovitelná energie hraje v udržitelnosti zásadní roli
Obnovitelná energie hraje v udržitelnosti zásadní roli

Využívání obnovitelné energie přináší nespočet výhod. Mezi ty patří kromě menšího znečišťování planety i nižší cena či soběstačnost. Jako je tomu tak u každé věci, tak i obnovitelné zdroje mají nějaká úskalí. Těmi hlavními jsou jejich nestálost, sezónnost a podmínky. S tím by mohlo pomoci skladování energie, ale i to má své nedostatky. Díky nové inovaci se možná brzy stanou minulostí.

Výhody na každém rohu

Odborníci ze švýcarského SPF Institute for Solar Technology zkoumají způsoby, jak by mohli při skladování takové energie využít hliník. Ten je na takovou úlohu totiž jako dělaný, jeden m³ pojme až 23,5 MWh, což vystačí průměrné americké domácnosti na více jak dva roky. Projekt nese označení Reveal, přičemž se na něm podílí svým financováním EU, švýcarská vláda a celkem až 7 evropských zemí.

Vytvoření tzv. redoxního systému na vybíjení a nabíjení baterie by mělo být dle výzkumníků vcelku jednoduché, jde totiž o průmyslovou elektrolýzu. K ní potřebné suroviny jsou dostupné a cenově nenáročné. Při vybíjení také vzníká jako vedlejší produkt teplo, které lze využít například k vytápění. Výhod je tedy celá řada.


Čtěte také: Odloženo! Start mise Artemis I proběhne až v pátek, raketa měla problémy s motorem


Na výsledek si počkáme

Celý nápad a koncept zní opravdu zajímavě, ovšem stejně se dá najít řada problémů. Ten největší se pak bohužel týká snad každé inovace, na které se teprve pracuje. Největším záporným bodem je totiž čas. Než vůbec dojde k otestování a vyzkoušené samotného konceptu, tak si počkáme několik let.

Konkrétně se má dle aktuálních plánů Project Reveal zabývat řešením konceptu až do léta roku 2026. Pak se teprve uvidí, jak to vlastně bude dál. Nemůžeme tak v tuto chvíli ani zhruba odhadnout, kdy bychom se mohli dočkat nasazení technologie do ostrého provozu, pokud k němu vůbec někdy dojde.


Autor článku

Samuel Novotný - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články