Bitcoin jakožto měna budoucnosti má své odpůrce i příznivce
Jedním z odpůrců je i Jamie Dimon, ředitel bankovní společnosti JPMorgan
Ten v bitcoinu smysl nevidí, přesto prohlašuje, že za 5 let může vyrůst desetinásobně
Americký bankéř Jamie Dimon je již od roku 2005 předsedou správní rady a generálním ředitelem společnosti JPMorgan, která zřizuje bankovní a finanční služby po celém světě již od roku 1799, tehdy však ještě pod jinou strukturou a jiným názvem. Dimon, jehož majetek činí 1,9 miliard dolarů (41,3 miliard korun), se teď v rozhovoru pro The Times of India rozpovídal o bitcoinu.
Miliardář z JPMorgan o bitcoinu
A rozhodně si nebral servítky. Jako tradiční fundamentalistický bankéř nemá v měnu nové doby zrovna pochopení a doslova nazval „hlupákem“ toho, kdo si na nákup zrádných kryptoměn půjčí peníze. V onom rozhovoru vystupuje ve vztahu k bitcoinu velmi arogantně a s opovržením. „Bitcoin je mi úplně jedno. Nevím kam ho zařadit – je to statek, je to měna? Rozhodně nejsem z těch, co by šel a koupil si bitcoin,“ tvrdí Dimon.
Bitcoin? Nevím, možná vyletí na desetinásobek
Na druhou stranu, jisté kladné emoce v něm kryptopeníze nové doby zanechávají. Dimon totiž na otázku, kde vidí cenu bitcoinu za pár let, odvětil, že mu je to sice jedno, ale nevidí důvod, proč by do 5 let nemohla cena bitcoinu vystřelit na desetinásobek současné hodnoty.
Jakkoliv ho bitcoin nezajímá, je třeba tento názor brát v potaz, jde o ekonomického experta, který se v tomto odvětví pohybuje prakticky celé současné století. A ani firma, kterou vede, tedy JPMorgan, není k bitcoinu vyloženě lhostejná. V letošním roce totiž banka JPMorgan spustila speciální fondy určené pro investice do bitcoinu pro velmi majetné klienty. Na tom je tedy patrné, že i ryze tradiční bankovní společnosti pohlíží do budoucna směrem ke kryptoměnám.
Co vy, věříte bitcoinu? A jak se díváte na prognózu desetinásobné ceny za 5 let?