TikTok je velmi mladá sociální síť, na trhu je až od roku 2017
Od té doby však kraluje nejrychleji rostoucím internetovým sociálním platformám
Sociologové však začínají pohlížet na možné následky sociální sítě TikTok
TikTok má každý měsíc víc jak jednu miliardu aktivních uživatelů – stal se po boku Facebooku, Twitteru a dalších naprostým králem sociálních sítí. Na rozdíl od jeho souputníků na poli internetových gigantů, u TikToku si nikdo není jistý tím, jak na člověka fungování na síti působí.
Jak na vás působí TikTok?
A to může být problém, experti z oboru sociologie totiž moc dobře vědí, že delší vystavování dění na sociálních sítích může mít na člověka negativní dopad. Rizika spojená s působením na sociálních platformách se navíc týkají zejména a hlavně teenagerů a dospívajících – a přesně tato věková sorta je na TikToku nejrozšířenější.
Skutečnost, že TikTok je obří síť, ale bez jakéhokoliv hlubšího vědeckého prozkoumání, zdůrazňuje také Marco Zenone, expert v oboru zdravého životního stylu z londýnské School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM).
Zenone se totiž domnívá, že TikTok bude mít velmi obdobné, ne-li rovnou horší dopady jako další sociální sítě. Hovoří se o negativních důsledcích na mysl náctiletých dospívajících dívek (kvůli věčnému porovnávání sebe sama s vyumělkovanou krásou na síti – pozn. redakce) a také o šíření konspiračních teorií.
Pro server The Verge Marco Zenone potvrdil, že TikTok – podobně jako Facebook nebo Instagram – potřebuje nějaký dohled odborné veřejnosti. Často je totiž zneužíván k propagaci alkoholu a elektronických cigaret. To může mít kvůli nízkému věku uživatelů tak silný záběr, že to zapříčiní třeba i vznik závislosti na tabákových produktech.