Japonci smutní. Jejich raketa explodovala pouhých 5 sekund po startu

Dominick Tomanec
  • Vesmírná společnost Space One utrpěla těžkou ránu
  • První start její rakety skončil masivní explozí
  • Jak k tomu došlo?
Raketa Kairos, krátce po startu | foto: Space One
Raketa Kairos, krátce po startu | foto: Space One

Raketa Kairos japonské soukromé vesmírné společnosti Space One explodovala krátce po svém prvním zkušebním vzletu. Dle prvotního prohlášení mělo z neznámých příčin dojít ke spuštění systému pro ukončení letu. Informuje o tom zpravodajský web SpaceNews.

Raketa si užila jen pět vteřin slávy

Dle oficiální předběžné zprávy společnosti Space One došlo k explozi asi 5 vteřin po startu z kosmodromu Kii na jihu japonského ostrova Honšú. Většina úlomků zničené rakety Kairos pak zasáhla startovací plochu a její okolí. Se štěstím tak nebyl nikdo zraněn, ani nedošlo k okolním požárům či většímu poškození odpalovací rampy.

Prvotní nejasné dohady o tom, co nehodu způsobilo, pak vyřešilo prvotní prohlášení samotného Space One, v němž bylo naznačené možné neiniciované spuštění systému pro ukončení letu. Mnozí odborníci ovšem ještě před nehodou spekulovali o možných technických potížích souvisejícím s odložením původního termínu startu (9. března), které přišlo doslova za pět minut dvanáct (spíše však méně).

Kosmodrom Kii krátce po výbuchu
Kosmodrom Kii krátce po výbuchu

Čtěte také: Kdy poletí Starship do vesmíru? SpaceX by již brzy mohla dostat třetí šanci


Rána pro soukromý vesmírný sektor

Rakety typu Kairos jsou vyvíjeny za účelem transportu malých satelitních družic (do 150 kg) na orbitu Země. Onen zmiňovaný „pokusný“ model měl kupříkladu vynést malý experimentální satelit, jež měl po určitou dobu sloužit japonské armádě.

Do Kairosu byly (a nejspíše stále jsou) vkládány velké naděje, jelikož se jedná o jeden z mála soukromích projektů tohoto typu. Velkou podporu ze strany akcionářů i větších investicí získala společnost Space One mimo jiné díky nezávislosti na japonské vesmírné agentuře JAXA. Okázalé plány na více než dvacet startů ročně se však nejspíše kvůli předvčerejšímu incidentu přeloží na dobu neurčitou.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články