Je Dark Web legální? Přesvědčte se sami, není jen domovem hackerů a zločinců

Tomáš Richter
  • Dark Web je vnímán rozporuplně
  • Jde o odvrácenou část internetu
  • Je jeho lustrování vůbec legální?
Jsou naše data v bezpečí?
Jsou naše data v bezpečí?

Dark Web je obecně vnímán jako odvrácená strana internetu. Je to takový černý trh, který je běžným smrtelníkům zapovězen. Klasický uživatel tak nemá šanci se tam jen tak podívat. Nedisponuje totiž ani speciálním softwarem, ani dalšími znalostmi, aby se na konkrétní stránku dostal (většinou skrze onion link s přesnou URL – pozn. redakce).

Zapovězený Dark Web

A také jsme avizovali, že stran zabezpečení je to s touto sítí stejné jako s čímkoliv jiným. Nejjednodušším ekvivalentem pro pochopení souvislostí jsou nejrůznější sdílená cloudová úložiště. I v jejich případě je umisťování zakázaného obsahu spíše vizitkou dané platformy či přímo uživatele.

I když je obecně Dark Web charakterizován jako rejdiště ziskuchtivých hackerů, podezřelých osob nebo zločinců, jde v zásadě o naprosto legální a bezpečný internet, jež klade vyšší důraz zejména na naprostou anonymitu. To, že je tento, řekněme, benefit hojně využíván kriminálními živly, je věc další.

Hacker, ilustrační
Hacker, ilustrační

Čtěte také: Navštívili jsme Dark Web. Toto je 20 aktuálně nejpopulárnějších stránek


Temný internet není pro každého

Těžiště temného webu je v poskytování vyšší než obvyklé míry soukromí a svobodném přístupu k informacím. Psali jsme výše, že návštěva temného webu je běžnému uživateli zapovězena? Je tomu skutečně tak, tedy za předpokladu, že není sto překonat strach nebo není nakloněn několika úpravám na svém počítači.

K pohybu na této síti je totiž třeba prohlížeč DuckDuckGo s podporou tzv. onyon odkazů nebo webový broswer TOR (zkratka The Onion Router, pozn. redakce). A dál? Už nic, pak už můžete prozkoumávat Dark Web dle libosti.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články