Ten je jedním ze základních stavebních prvků pro život
Nachází se v podpovrchovém oceánu měsíce
Vesmír nám opět odhalil malou část svých tajemství. Na měsíci Enceladus, který obíhá Saturn, bylo objeveno značné množství fosforu. Tento objev vede vědce k úvahám, jestli v tamních podmínkách nemohl vzniknout život.
Klíčový prvek
Vědci se na měsíc Enceladus zaměřili již počátkem tohoto tisíciletí. Pomocí sondy Cassini zkoumali jeho parametry. Objevili, že povrch měsíce je tvořen vrstvou ledu, pod níž se nachází rozsáhlý oceán.
Jak uvádí časopis Nature, podle výzkumů tento oceán obsahuje značné množství prvků jako draslík, sodík či chlór. Nyní vyšlo najevo, že je zde přítomný i fosfor. Prvek, který nebyl objeven v žádném jiném oceánu, než v těch na Zemi.
Důvod, proč je objev natolik významný, se skrývá v DNA. Fosfor totiž tvoří velkou část této sloučeniny uchovávající genetickou informaci a zároveň se jedná o nezbytný prvek pro život mnoha organismů. U živočichů se vyskytuje například ještě v kostech.
Vědci však upozorňují, že na objevení života mimo Zemi si ještě musíme počkat, neboť podmínky jsou sice vhodné, ale nezaručují výskyt živých organismů. Objev fosforu na tomto měsíci ovšem může otevřít cestu další výzkumům, a tak nezbývá než čekat, jestli se nakonec tato teorie potvrdí.