Je nejvyšší čas, abyste si zakryli kamery a mikrofony na svých mobilech a počítačích

Luboš Srb

Bezpečnostní experti varují, že nyní v době koronavirové je ještě důležitější, aby měli lidé na všech svých zařízeních zakryté kamery a mikrofony, alespoň když je nepoužívají. A dodržovali základní pravidla bezpečnosti.

TIP: Jak zabezpečit váš telefon podle Edwarda Snowdena?

Ať už je to počítač, telefon, nebo třeba tablet, všechna tato zařízení na sobě zpravidla mají kameru a mikrofon, přes které mohou hackeři uživatele odposlouchávat.

Nebezpečné na tom přitom je, že člověk netuší, zda už je špehován nebo ne, protože se to zkrátka nijak nedozví. Když už hackeři získají přístup k vašemu zařízení, tak umí vypnout například diodu, která se běžně rozsvítí, pokud dochází k využívání kamery. Nazývá se to camfeting.

Teď během doby koronavirové je o to větší potřeba dávat si pozor, protože si lidé pracující nebo celkově fungující z domova stahují různé programy a nebo neznají základní pravidla bezpečného chování na internetu. Spousta zařízení navíc není dostatečně zabezpečena, podle odhadů je na světě více než 15 tisíc webových kamer, které jsou hackerům okamžitě přístupné, i bez potřeby je nějak hacknout.

TIP: Pozor na “koronavirové” mobilní hrozby, můžete přijít o citlivé informace i peníze

Na co si dávat pozor?

A co tedy patří mezi základní pravidla bezpečného chování nejen na internetu, ale vlastně celkově u počítače? Nejjednodušší je přelepit kamery a mikrofony u svých zařízení nějakou páskou. Jeden důkaz za všechny, zakladatel sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, byl na jednom ze svých příspěvků spatřen, jak má na svém počítači tyto komponenty zalepené.

Na co byste si také měli dávat pozor, jsou podvodné emaily, tzv. scamy. Tisícům lidem chodí denně právě takové emaily, ve kterých se píše, že hacker získal přístup k vašemu účtu nebo počítači a získal například sexuální materiál nebo něco podobného, takže požaduje výkupné. Jde však jen o vydírání a blafování, žádný takový materiál hacker nemá, a přesto na to spousta lidí zbytečně naletí.

Jak probíhá camfeting?

Jak tedy probíhá skutečný camfeting, tj. útok na váš počítač a zmocnění se kamery či mikrofonu? Jednou možností je tzv. RAT (Remote Administration Tool), kdy vám hacker pošle email a v něm v příloze trojského koně, kterého otevřete a vlastně tím umožníte hackerovi získat kontrolu nad vaším počítačem. Vy o tom přitom ani nemusíte vědět. Druhou a jednodušší možností je, že vám přijde email od vzdálené technické podpory, kde prosí o přihlašovací údaje nebo podobné věci. Vy pak vlastně nevědomky pošlete přístup ke svému počítači někomu cizímu, hackerovi, který se jen vydává za někoho jiného.

zdroj: ScienceAlert, vlastní


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články