V Číně je momentálně veškerá umělá inteligence zakázána
Vláda a úřady pracují na tom, jak v této oblasti zavést efektivní cenzuru
Režim musí najít kompromis mezi politickými a ekonomickými cíli
Deník New York Timesinformuje o plánu čínské vlády zavést přísná pravidla pro umělou inteligenci. Mají vyhovovat požadavkům cenzury a kontrole informací. Je však tento záměr slučitelný s cílem být silným konkurentem na poli technologie?
Kompletní zákaz AI
Komunistická strana Číny je proslulá svou přísnou cenzurou internetu a jiných médií a dává si pečlivě záležet na tom, jaké informace o zemi budou vypuštěny do světa. Jakmile se tedy objevily nástroje umělé inteligence, které umí nekontrolovatelně generovat jakékoli tvrzení, čínská vláda rozhodla o jejich naprostém zákazu pro případ, že budou poskytovat informace nepohodlné pro tamní režim.
Zatímco ve většině zbytku světa se o regulaci pro AI jenom mluví, Čína v tomto ohledu už podnikla pár radikálních kroků. V zemi není dostupné ChatGPT ani Bard a jakékoli jiné domácí alternativy, například jako ChatYuan, nevyhovovaly nárokům cenzury. Může si však Čína dovolit obětovat technologii, která ze dne na den změnila celý svět?
Čínská vláda si je pravděpodobně vědomá obrovského potenciálu umělé inteligence a nemůže ji jen tak ignorovat. Zaprvé by nebyla schopná konkurovat západním technologickým společnostem a zadruhé by přišla o mocný nástroj pro své politické praktiky, které známe z orwellovských utopií.
Otázkou tak stále zůstává, jestli je možné vytrénovat jazykové modely, aby si nevymýšlely, respektive aby generovaly pouze to, co chce Čína. Pravidla, která bude vláda zavádět, jsou zatím podle odborníků pouze návrhy a netýkají se pouze politiky. Řeší se v nich například i problém spojený s tím, že firmy trénovaly AI na datech, která jim nepatřila.