Když selže rozum. Vědci chtějí do boje proti změně klimatu zapojit i oceány

Tomáš Richter
  • Klimatické problémy straší lidstvo
  • Hlavním problémem je oxid uhličitý
  • Jak dalece pomáhají oceány s jeho redukcí
Oceán, ilustrační
Oceán, ilustrační

Více než 200 předních vědců podepsalo dopis požadující „metodický“ výzkum dalších cest, jak ulevit planetě od oxidu uhličitého. Varují, že klimatická krize má stále vrůstající tendenci a to i navzdory veškerým snahám člověka situaci zvrátit.

CO2 je velký problém

V textu padlo i slovo ohledně světových oceánů jakožto neocenitelného absorbanta CO2. Experti zastávají názor, že doposud prováděné studie jsou podhodnocené, čili množství uhlíku, jež světová moře pohlcují jsou ve skutečnosti vyšší.

Jestliže tedy dokáží pohltit až třetinu uhlíku vyprodukovanou lidskou činností, díky čemuž dochází k významné redukci (rozuměj zpomalování) globálního oteplování, samotný proces má i své stinné stránky. Čím více oxidu uhličitého je odstraněno z ovzduší, tím více se s tím musí vypořádat oceány.

Klimatická změna
Klimatická změna

Čtěte také: EU rozhodla. Apple i Microsoft musí povolit sideloading a nákupy mimo ekosystém


Pomoc oceánů není bezbřehá

To s sebou nese celou řadu nežádoucích efektů, z nichž tím nejpodstatnějším je jejich překyselení, což zcela fatálně ovlivňuje veškeré mořské ekosystémy, informuje The Verge.

Jestliže dokáží světové oceány oproti atmosféře pojmout až 50× více oxidu uhličitého, nabízí se naprosto legitimní otázka, co se stane, až tuto kvótu zaplníme?“ jako by se ptali sami sebe vědci.

Na druhou stranu uvedli, že už nyní existuje celá řada pilotních projektů, které se snaží nadbytečný uhlík z moří odfiltrovat pryč. „Musí být vytvořeny patřiční záruky pro řešení budoucích; ať už úmyslných nebo nahodilých důsledků,“ stojí v závěru dopisu.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články