Elektronický odpad je velkým znečišťovatelem životního prostředí. A i přes veškerou snahu člověka „e-odpad“ šetrně likvidovat nebo recyklovat zůstávají v praktické rovině výsledky vysoce za očekáváními.
E-odpad je problém
Z podstaty věci se tak přední vědecké kapacity snaží nalézt schůdnější a z dlouhodobějšího hlediska i efektivnější řešení. Sluší se říct, že některé doposud známé hypotézy jsou spíše z kategorie sci-fi, nicméně jiné vypadají velmi slibně.
A to je i případ nejnovější studie, která byla před týdnem publikována na populárním odborném serveru NewScientist. Ta se zaměřuje na houby a možnosti jejich využití v elektroprůmyslu.
Ne, nemýlíte se! Řeč je opravdu o houbách, resp. o jedné s hůře zapamatovatelným názvem. Vědci totiž zjistili, že Lesklokorka lesklá z řádu choroštvarých není jen fytopatogenní parazit, ale má i jednu unikátní vlastnost.
Unikátní houba jako řešení
Její svrchní slupka je neobvykle tvrdá. Tak tvrdá, že po jejím vysušení vznikne elastický a žáruvzdorný materiál, který odolá i teplotám okolo 250 stupňů Celsia. A to je už docela pádný argument, proč tomu dát šanci.
Jedním z potenciálně širších uplatnění bychom se mohli dočkat u řídících elektronických desek, kde by stávající plasty a další příměsi jednoduše nahradily houby. Navíc se ukazuje, že pakliže jsou chráněny UV zářením, vydrží velmi dlouho. A pakliže nejsou potřeba, tak se jednoduše rozloží.