Sociální síť Facebook si ve velkém posvítila na zločineckou organizaci
Zablokovala až 1500 falešných účtů, díky kterým zločinci manipulovali s lidmi
Mezi hlavní záměry patří odcizení citlivých dat nebo vybílení bankovního účtu
Sociální síť Facebook to poslední dobou nemá vůbec jednoduché. Zatímco nezávislá organizace jej označila za nejhorší společnost roku 2021, tak musí řešit opravdu nepříjemné provozní problémy. Jak totiž vyplývá z poslední reportu firmy, existují na platformě uskupení, která záměrně manipulují s nicnetušícími uživateli.
Facebook bojuje proti špionáži uživatelů
Administrátoři sítě museli zablokovat až 1500 falešných účtů, které sloužily ke špehování lidí. Za jejich provoz jsou zodpovědné kyberšpionážní firmy, které tímto způsobem vydělávají nemalé peníze. Děsivé na celé situaci je fakt, že tyto společnosti ovlivňovaly uživatele z obrovského počtu zemí.
A proč se vlastně něco takového děje? Smysl falešných profilů je zřejmý. Organizace má za úkol nalákat uživatele na webovou stránku, která je uzpůsobena tak, aby podsunula lidem falešné či značně zmanipulované informace. Někteří jedinci pak mají tendenci takový obsah sdílet, čímž se dostává dál.
Pojďme se nyní podívat na to, jak zločinci vlastně postupují. Facebook ve svém reportu rozdělil aktivitu organizací na tři pilíře, a sice průzkum uživatelů, dále jejich zapojení do problematiky a nakonec hacknutí zařízení. Nemusíme přitom nejspíš zdůrazňovat, že takové počínání je značně neetické a ilegální.
Nejprve si zločinci za pomocí specializovaného softwaru jedince vytipují a snaží se nashromáždit co nejvíce informací. Ty následně použijí proto, aby si u uživatele vybudovali důvěru. Posledním střípkem skládačky je získání přístupových údajů na bankovní účet, webové stránky a další. Mnohdy se taktéž dostanou i do materiálů firmy, ve které uživatel pracuje.