Lidé jsou v ohrožení! Hackeři by mohli zneužívat chatboty s umělou inteligencí

Martin Skořepa
  • Společnost Check Point varuje před novým nebezpečím
  • Hackeři prý mohou zneužívat chatbota ChatGPT od OpenAI
  • Lidem nejspíše hrozí další kybernetické útoky
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies varuje, že by hackeři mohli použít chatbota OpenAI ChatGPT a také OpenAI Codex k cíleným kybernetickým útokům. Check Point mimo jiné otestoval, že pomocí chatbota ChatGPT lze vytvořit phishingový e-mail se škodlivým kódem. Tento příklad by měl sloužit jako upozornění na možná rizika, která nové AI technologie přináší, protože mají potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb.

Zneužití chatbota ChatGPT

Pomocí chatbota ChatGPT lze vytvořit phishingový e-mail s přiloženým excelovým dokumentem obsahujícím škodlivý kód. A pokud bychom vše propojili s kódem vytvořeným pomocí OpenAI Codexu, bylo by možné vše použít k jednoduchému a přitom efektivnímu útoku.

Příklady, co by stačilo udělat:

  • Požádat o vytvoření zprávy napodobující hostingovou společnost
  • Požádat o zdokonalení zprávy a vytvoření podvodného e-mailu se škodlivou excelovou přílohou
  • Požádat o vytvoření škodlivého VBA kódu umístěného v excelovém dokumentu
Anonymous hacker
Anonymous hacker

Čtěte také: Zabezpečte svou domácnost. Vychytanou Wi-Fi kameru teď pořídíte za pakatel


Bezpečnostní tým společnosti Check Point to vyzkoušel

Výzkumnému týmu se také podařilo vygenerovat škodlivý kód pomocí OpenAI Codexu. Položeny byly následující otázky: 1) Spusť reverzní shell skript na počítači se systémem Windows a připoj se k určité IP adrese, 2) Zkontroluj, zda je URL adresa zranitelná vůči SQL injection přihlášením jako správce, 3) Napiš skript v jazyce python, který spustí úplnou kontrolu portů na cílovém počítači.

Následně Codex vygeneroval škodlivý kód. A při propojení s phishingovým e-mailem vytvořeným v předchozí fázi pomocí ChatGPT bychom měli vše potřebné k útoku. „ChatGPT má potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb. Kdokoli s minimálními prostředky a nulovými znalostmi v oblasti kódu může snadno vytvořit hrozbu podle svých představ,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„S pomocí AI je snadné vygenerovat škodlivé e-maily a kódy a hackeři je mohou dále vylepšovat. Náš příklad má sloužit jako varování veřejnosti, protože AI technologie mohou znovu posunout vývoj sofistikovaných a efektivních kybernetických hrozeb. Svět kybernetické bezpečnosti se rychle mění a je potřeba na to reagovat. AI technologie jsou stále vyspělejší a mohou ovlivnit prostředí hrozeb v dobrém i zlém.“

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články