Nebezpečná rozšíření pro Chrome ohrožují miliony uživatelů. Objevilo se 33 doplňků, které kradou data, včetně AI nástrojů či VPN. Ihned je odstraňte!
Nebezpečná rozšíření pro Google Chrome
Google Chrome je bezesporu nejvyužívanějším internetovým prohlížečem na světě. Svoji popularitu si získal i díky rychlé integraci doplňků, kterou zavedl již v roce 2009. Za těmito zdánlivě neškodnými vylepšeními se však bohužel mohou skrývat zákeřné viry.
Dle informací webu Ars Technica bylo objeveno 33 nebezpečných rozšíření, která více než rok shromažďovala citlivá data uživatelů. K jejich odhalení pomohla služba Cyberheaven – software zaměřený na ochranu uživatelských dat a detekci malwaru.
Velká část škodlivých rozšíření zahrnuje různé AI doplňky, které by měly lépe integrovat ChatGPT či Barda do Chrome, najdeme mezi nimi však i VPN služby, praktické nástroje, jako jsou stahovače videí, nebo dokonce, už podle názvu nebezpečný, nástroj Keyboard History Recorder.
Seznam nebezpečných doplňků pro Chrome
VPNCity
Parrot Talks
Uvoice
Internxt VPN
Bookmark Favicon Changer
Castorus
Wayin AI
Search Copilot AI Assistant for Chrome
VidHelper – Video Downloader
AI Assistant – ChatGPT and Gemini for Chrome
TinaMind – The GPT-4o-powered AI Assistant!
Bard AI chat
Reader Mode
Primus
Cyberhaven security extension V3
GraphQL Network Inspector
GPT 4 Summary with OpenAI
Vidnoz Flex – Video recorder & Video
YesCaptcha assistant
Proxy SwitchyOmega
Reader Mode
Tackker – online keylogger tool
AI Shop Buddy
Sort by Oldest
Rewards Search Automator
Earny – Up to 20% Cash Back
ChatGPT Assistant – Smart Search
Keyboard History Recorder
Email Hunter
Visual Effects for Google Meet
ChatGPT App
Web Mirror
Hi AI
Ovlivněno je mnoho uživatelů
Některé z těchto rozšíření používalo až 400 tisíc uživatelů, takže bylo jen otázkou času, kdy se na jejich nebezpečnost přijde. Čím více uživatelů, tím větší šance, že někdo začne řešit odcizení svých dat. Problém je však mnohem rozsáhlejší.
Všechny zmíněné doplňky dohromady používalo 2,6 milionu uživatelů, což může způsobit obrovské škody. Pokud některý z těchto doplňků pro Google Chrome používáte, okamžitě jej smažte a změňte si hesla na klíčových internetových účtech, abyste předešli případným problémům.
Rozšíření jsou jedním z nejméně zabezpečených prvků prohlížečů, protože nejsou detailně kontrolována. To umožňuje, aby do nich někdo nenápadně vložil malware, aniž by to kdokoliv zjistil. Pokud používáte velké množství rozšíření, buďte obezřetní a používejte pouze ta, která mají mnoho kladných recenzí.
Problémy mají i ostatní prohlížeče
Chrome má rozšíření možná nejdéle, ale ohroženy jsou i ostatní prohlížeče. Většina z nich totiž nijak nekontroluje, jaká rozšíření uživatelé nahrávají. V roce 2019 například Firefox oznámil, že pomocí rozšíření byla odcizena data od 4 milionů uživatelů, buďte proto opatrní – hackeři si umí najít cestu do jakéhokoliv prohlížeče.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.