Google Chrome je nejpoužívanějším webovým prohlížečem na světě s procentuálním podílem až 65 %. Každý by si tak myslel, že je možné jej používat bez rizika. Mnoho uživatelů proto rádo používá anonymní karty, které zajistí alespoň základní ochranu před potenciálním sledováním, či neoprávněnému přístupu k uloženým datům. Dle informací webu MSPowerUser však Google chystá nové podmínky, které ledasco z toho změní. Co to pro nás znamená?
Uživatelé Google Chrome prý byli upozorněni
Po otevření anonymní karty prohlížeče Chrome dostaneme upozornění o tom, že ostatní lidé používající toto zařízení neuvidí vaší internetovou aktivitu. Dle pravidel samotného Googlu by tak neměla být dohledatelná historie, uložená žádná hesla, ani záložky. To se však nově netýká uživatelů experimentálního typu Chrome na Kanárských ostrovech, kde došlo k aktualizaci těchto podmínek.
V prohlášení samotné společnosti stojí, že je zaručena anonymita pouze v rámci uživatelů daného zařízení, ti tak stále nemají přístup k datům z anonymních karet. Avšak veškerá uložená hesla, údaje, či data standardně využívaná třetími stranami budou společnosti volně dostupné (jinak řečeno, budou uložena stejně jako data ze standardních karet).
Společnost Google tak nejspíše učinila po nedávném incidentu z roku 2020, po němž na amerického technologického giganta padla žaloba s požadavkem o odškodné v hodnotě 5 miliard dolarů (asi 113 miliard korun). Google byl tehdy obviněn z neoprávněného sledování aktivit svých uživatelů. K tomu měl prý využívat nástroje Google Analytics a množství volně dostupných rozšíření.
Dle prohlášení tiskového mluvčího společnosti během tehdejších soudních sporů měl anonymní režim v prohlížeči Google Chrome sloužit pouze ke skrytí uživatelské aktivity, ne ke změně způsobu ukládání a zpracování dat. Aby se tak situace neopakovala, bude Google zřejmě směrovat své další právní kroky k omezení odpovědnosti za podobné případy.