Projekt Hyperion zkoumá možnosti mezihvězdných lodí pro tisíce pasažérů. Soutěž pro veřejnost slibuje odpovědi na otázky budoucnosti lidstva.
Plovoucí vesmírné kolonie
Jen málo technologických a vědeckých odvětví lze považovat za natolik komplexní, rozmanité a zároveň i zajímavé, jako právě vesmírné inženýrství. Navzdory tomu co však můžeme vidět či číst v mnoha nám dobře známých vědeckofantastických dílech, jej nelze považovat za příliš dostupné a jakkoliv přívětivé pro laickou širokou veřejnost. Co kdybychom vám ovšem řekli, že i vy nyní máte zcela jedinečnou možnost k vytvoření vlastního unikátního vesmírného plavidla?
Pochopitelně nás nesmíte brát za slovo, nejednalo by se totiž o skutečnou funkční loď v pravém slova smyslu, nýbrž o návrh s veškerými náležitostmi od designu až po technická schémata. Tým projektu Hyperion, spuštěného roku 2011, totiž vůbec poprvé dává možnost veřejnosti v rámci vlastní návrhářské soutěže Project Hyperion Design Contest. Ten se výhradně zaměřuje na zkoumání proveditelnosti koncepce plavidel, jež by lidstvu umožnilo cestování mezi hvězdami či galaxiemi. Taková plavidla jsou dnes známá pod příznačným označením Generační lodě.
Šance pro širokou veřejnost
Soutěž Projektu Hyperion je určena pro týmy z řad neprofesionálních i znalých nadšenců s ambicemi a velkou fantazií. Přesto je však samotnými organizátory doporučováno, aby každý z týmů zahrnoval alespoň jednoho architektonického designera, inženýra a znalce sociálních věd (sociolog či antropolog). Jak totiž víme, cestování mezi hvězdami by prostřednictvím dnešních technologií, mohlo být otázkou i několika tisíc až desítek tisíc let a je proto nutné brát v potaz veškeré detaily i možné eventuality.
V rámci soutěže je ovšem zadání značně zjednodušeno a očekává se tak návrh plavidla, schopného 250 let bezproblémového fungování, s funkčním designem, systémy pro podporu života i komplexním společenským strukturováním pro posádku přesně jednoho tisíce lidí.
V první fázi, tedy do února 2025, má každý z týmů předložit koncept, zahrnující návrhy výše popsaných propriet a ve fázi druhé, trvající do 2. června, pak i veškeré komplexní návrhy, technické detaily či vizuální prezentace. Úspěšné týmy mají po vyhodnocení šanci na výhru v hodnotě až pěti tisíců dolarů (asi 121 tisíc korun).
Přihlášení je možné do 15. prosince tohoto roku, prostřednictvím oficiálních stránek projektu. Zápisné činí 20 dolarů (necelých 500 korun).