Microsoft může koupit Activision Blizzard. Miliardová herní akvizice dostala zelenou
- Microsoft kupuje Activision Blizzard
- Za studio nabídl astronomickou částku
- Po EU dávají fúzi zelenou i v USA

Activision Blizzard stojí za mnoha zvučnými tituly. Stačí vzpomenout Call of Duty, World of Warcraft, Tony Hawk nebo Diablo. Všechny tyto hry ovlivnily mnoho generací hráčů. Pokud pomineme fakt, že už předchozí fúze hlasitě rezonovala nejen napříč médii (Activision převzal Blizzard), ale i v samotných řadách skalních příznivců, nejnovější počin zkraje loňského roku nabral na ještě vyšších obrátkách.
Avizovaná částka vyčíslená na astronomických 68,7 miliard dolarů nenechává nikoho na pochybách, že Microsoft má opravdu velké ambice. První obavy o „zprznění“ populárních herních franšíz jsou nasnadě, ostatně nejinak tomu bylo i předtím, kdy spousta kritiků poukazovala pouze na jasný byznys plán Activision, než-li snahu posunout i samotný Blizzard.
Ambiciózní Microsoft
Proč by tomu mělo být nově jinak? Správná otázka. Odpovím následovně: pokud zůstanou klíčoví lidé stávajících týmů, o budoucnost bych se tolik nebál. Předpokládám totiž, že Microsoftu jde o víc než udělat nějakou čistku a nastolit nový pořádek.
Manažeři v Redmondu si určitě dali tu práci, aby si spočítali, že i s takto utraceným balíkem, je nejen potenciální, ale hlavně reálný přínos v tom, získat na trhu silné (takřka dominantní) postavení v rámci multiplatformního řešení, tj. konzole Xbox, počítačové i čím dál oblíbenější mobilní hry (šušká se o větší expanzi v rámci Android a iOS).

Čtěte také: Průlom v medicíně? Američané díky SpaceX testovali ve vesmíru nový lék proti HIV
Hrozba pro celý herní průmysl?
A právě to bylo od počátku trnem v oku některým vlivným instancím. Například britský antimonopolní regulační úřad tuto akvizici dlouho vnímal jako element, jenž by mohl poškodit hospodářskou soutěž v segmentu herních konzolí stejně jako cloudových her.
Tedy za předpokladu, že by Microsoft odmítl poskytnout konkurentům přístup k nejprodávanějším titulům původního uskupení Activision Blizzard, což nejspíš není na pořadu dne. Nicméně, jak se zdá, kýženému „dealu“ zmizela na cestě k vysněnému cíli pravděpodobně poslední významná překážka.
Po EU, jež se nakonec vyjádřila ve prospěch fúze, se nově za Microsoft postavil i kalifornský soud, informuje The Verge. A pozor! Tentokrát stála na opačné straně soudní síně samotná FTC, tedy americká vládní organizace, která se stará o ochranu spotřebitelských práv a hlavně dodržování pravidel hospodářské soutěže.

Po EU souhlasí i v USA
Oblíbený sever dodává, že šlo o téměř pětidenní maraton plný pečlivě připravené argumentace. Soudce se však nakonec zcela jasně postavil na stranu Microsoftu a Activision Blizzard.
Ředitel herní divize Xbox Phil Spencer, jeden z klíčových svědků v procesu, okamžitě zareagoval se slovy: „Jsme vděčni soudu za to, že rychle rozhodl v náš prospěch. Důkazy potvrdily, že dohoda s Activision Blizzard není pro herní průmysl pomyslný Damoklův meč.“ Stejným nadšením hýřil i Robert Kotick, CEO Activision Blizzard, jenž vítězství označil za novou éru.
Naprosto logicky se opačně k verdiktu staví FTC. Její mluvčí Douglas Farrar to okomentoval následovně: „Jsme tímto výsledkem zklamáni vzhledem k jasné hrozbě, kterou tato fúze představuje pro otevřenou soutěž v oblasti cloudových her, předplatitelských služeb a konzolí. V nadcházejících dnech oznámíme, jak budeme dále postupovat.“
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.