Miliardáři radí, aby rodiče omezili svým dětem čas strávený u obrazovek
- Ředitelé předních technologických společností radí o dětech a internetu
- Shodují se nejen na časových limitech, ale i na omezení sociálních sítí
- Co dalšího prozradili?

Čtěte také: Geniální nápad nebo zbytečnost? Apple pracuje na AirPodech s kamerami
Mark Zuckerberg: Meta
Spoluzakladatel Facebooku (nyní Meta) a jeden z vůbec nejmladších miliardářů moderní historie Mark Zuckerberg je vzhledem ke svému pochopitelnému vztahu k sociálním sítím velmi ostražitý. U svých dětí tak nejen pravidelně kontroluje čas strávený u telefonních obrazovek, ale také výrazně omezuje dobu strávenou chatováním, videohovory, či užíváním platforem jako je Instagram či TikTok. Dle vlastních slov tak mimo jiné hodlá podpořit smysluplné a hodnotné užívání technologií.

Susan Wojcicki: YouTube
Současná ředitelka populární video platformy YouTube Susan Wojcicki na rozdíl od předchozích případů razí méně radikální, avšak o to účinnější strategii spoléhající na vzdálenou správu denního času, během nějž mohou její potomci využívat své mobilní telefony. Dále také místo klasického neregulovaného YouTube prozatím povoluje přístup pouze k dětské variaci YouTube Kids.
Alexis Ohanian: Reddit
Spoluzakladatel diskuzní platformy Reddit Alexis Ohanian spolu se svou ženou Serenou Wiliams preferují vedení dětí k aktivitám mimo bez elektroniky a nutnosti připojení k internetu. Svou dcerku Olympii tak vybízí k používání klasických hraček a hraní offline her podněcujících kreativitu a představivost.
Chamath Palihapitiya: Facebook
Bývalý výkonný ředitel Facebooku Chamath Palihapitiya v minulosti vyjádřil hluboké obavy z možného dopadu sociálních sítí na společnost. V reakci na to tak všem svým potomkům přísně zakazuje užívání veškerých sociálních médií, včetně YouTube, Facebooku, či WhatsApp. Mimo jiné tím prý hodlá zdůraznit vlastní kritický postoj k současnému směřování internetu.

Sundar Pichai: Google
Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai si je prý plně vědom všudypřítomného vlivu technologií nejen na společnost, ale také sebe a vlastní rodinu. V nedávném rozhovoru pro BBC dokonce vyjádřil své obavy ze současného digitálního světa, v němž jeho děti vyrůstají.
Spíše než o zavádění přísných limitů a pravidelné kontroly historie vyhledávání se tak poněkud průkopnicky pokouší o navyšování jejich digitální gramotnosti, přičemž je povzbuzuje k stanovení vlastních hranic a osobní odpovědnosti.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.