Moderní TV mají bezpečnostní trhlinu. Situaci je potřeba prodleně řešit

Dominick Tomanec
  • Některé z nejmodernějších televizí čelí závažné bezpečnostní chybě
  • Ta hackerům umožňuje nahrát nebezpečný malware, či sledovat vaší síť
  • Mohou být i vaše zařízení v ohrožení?
Mnoho televizí je kvůli bezpečností chybě v ohrožení
Mnoho televizí je kvůli bezpečností chybě v ohrožení

V technologické komunitě to opět vře. Nejnovější zprávy hovoří o celé řadě čerstvě objevených bezpečnostních chyb, které se nacházejí v několika nejnovějších modelech televizí společnosti LG. O to horší je pak fakt, že se tento problém může týkat až několika desítek tisíc zařízení. S tématem přišel web Mobilizujeme.cz.

Téměř sto tisíc televizí v ohrožení

Dle nejnovějšího příspěvku známého technologického blogu Bitdefender došlo ze strany společnosti LG k závažnému bezpečnostnímu pochybení. Konkrétně se pak má jednat o celou řadu bezpečnostních děr, jež se týkají několika nejnovějších modelů chytrých televizí vybavených operačním systémem webOS ve verzi 4 až 7. Ty by totiž dle všeho mohly potenciálním útočníkům umožnit takřka neomezený přístup nejen k vaší televizi, ale i do celé domácí sítě.

Za zmínku pak stojí, že i přes to, že se odborníkům z Bitdefenderu podařilo prostřednictvím bezpečnostních závad dostat pouze do zařízení připojených přes LAN, stále dokázali identifikovat až 91 tisíc potenciálních napadnutelných televizorů. Nutno ovšem podotknout, že se velká většina (asi 50 tisíc kusů) z nich nachází na území Jižní Koreje. Zbytek pak připadl na USA a ostatní země.

Nový malware dokáže nepozorovaně provést velké škody
Nový malware dokáže nepozorovaně provést velké škody

Čtěte také: Na mobilech řádí nový malware. Je extrémně nebezpečný a téměř nezjistitelný


Útočník převezme kontrolu

Co se oněch závad týče, bezpečností výzkumníci a zmínění odborníci z Bitdefenderu nalezli například takové, díky nimž je možné bez větších potíží přidat do LG TV nového uživatele, kterému mohou být okamžitě přidělena zvýšená oprávnění. Další a snad ještě závažnější chyba pak útočníkovi zajistí vkládání libovolných příkazů přenášení malwaru, či dokonce manipulaci s koncovou API.

Zábavně ironický je pak na celé situaci přístup samotného LG, jež sice nyní svým uživatelům doporučuje instalaci nejnovější bezpečnostní záplaty, avšak samo zatajuje fakt, že o chybách vědělo již k začátku loňského listopadu. Samozřejmě se pak neobtěžovalo s informováním svých zákazníků, ani šířením bezpečnostních aktualizací.

Na závěr bychom ještě rádi uvedli seznam oněch inkriminovaných televizí, jež mohou být kvůli zmíněných závadám v ohrožení. Poznávate-li některou z nich, pak vám důrazně doporučujeme aktualizaci na nové verze WebOS.

Kterých televizí značky LG se problém týká:

  • LG43UM7000PLA s WebOS 4.9.7 až 5.30.40
  • OLED55CXPUA s WebOS 04.50.51 až 5.5.0
  • OLED48C1PUB s WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442
  • OLED55A23LA s WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články