Musk, Gates i Zuckerberg. Summit o budoucnosti AI provází kontroverze
- Velké schůzky ohledně AI se účastnily největší špičky světa technologií
- Cílem bylo vést debatu o riziku a bezpečnosti umělé inteligence
- V diskuzi však prý chybí skuteční odborníci na tuto tématiku

V jedné místnosti se 13.září sešla skutečně vybraná společnost. Celkem 22 lidí, z toho 14 výkonných ředitelů společností jako Google, Meta nebo Microsoft. Přidali se k nim i Elon Musk a Bill Gates a mnoho dalších osobností z různých koutů průmyslu. Všichni přišli kvůli tomu, aby prodiskutovali jedinou věc a tou byla umělá inteligence. Jakkoli mohla být tato diskuze zajímavá, jejich setkání však vzbudilo rozpačitý dojem.
Špatně sestavený seznam?
Vůdce většiny senátu Chuck Schummer minulou středu pořádal první z velkých summitů zaměřených na umělou inteligenci, které budou probíhat na podzim. Pozval představitele technologických gigantů, aby s nimi probral možná rizika, jež nám od AI hrozí, a další postup při přípravě legislativního rámce pro tuto technologii. Podle některých expertů si však vybral špatné lidi.
Odbornice z kalifornské univerzity Debora Rajiová, která se akce účastnila, například upozornila na absenci zástupců akademické obce, právníků a občanské společnosti. Bývalá předsedkyně etického fóra pro AI v Googlu Margaret Mitchell zase podotýká, že tuto diskuzi by se Schumerem měli vést renomovaní experti na umělou inteligenci, což podle ní generální ředitelé společností nejsou.

Čtěte také: Spor ohledně AI. USA odmítají uznat copyright u děl vytvořených umělou inteligencí
Neveřejná debata o budoucnosti AI
Je nutné zmínit ještě jeden podstatný detail a tím je, že celé setkání nebylo přístupné veřejnosti ani médiím. Mezi experty tak panuje obava, že z ochrany lidí a jejich práv by se téma debaty mohlo změnit na lobbování za zájmy velkých technologických firem. Strach z toho, že v diskuzi nebudou slyšet jiné názory s rozdílným pohledem na věc, vyjádřil především profesor Noah Giansiracusa z univerzity v Berkley, jak píše server Fast Company.
Nejedná se však o jedinou schůzku. V dalších týdnech jich proběhne ještě celkem osm, kam dorazí další hosté. Této schůzky se kromě ředitelů firem účastnily i téměř dvě třetiny amerického senátu. Budoucí vývoj a informace, které zazní na těchto schůzkách tak bude velice zajímavé sledovat a je dobře, že tento proces přispívá ke vzniku prvních legislativních návrhů pro umělou inteligenci.