Musk se ohradil proti fake news. Implantáty od Neuralinku nikoho nezabily, vzkazuje

Daniel Smetana
  • Neuralink čelí vážnému obvinění
  • Podle ochránců zvířat týral a zabíjel primáty
  • Elon Musk tyto informace popřel
Neuralink
Neuralink

Začali se šířit nemilé spekulace ohledně možná nejzajímavějšího projektu Elona Muska. Neuralink, který se zabývá implementací rozšiřujícího komunikačního do mozku čelila obvinění, že při jejich pokusech umírali primáti. Elon Musk se k celé věci nyní vyjádřil.

Musk zabíjení odmítl

Podle Muska společnost Neuralink žádné primáty účelově nezabíjela. Pouze k pokusům použila zvířata, která se nacházela v terminálních stádiích jejich životů, které bylo navíc v drtivé většině případů zatíženo vážnou nemocí.

Elon Musk dodal i další podrobnosti k této situaci. Uvedl, že žádní opice neumřela v důsledku implantátu Neuralinku. Společnost pečlivě vybírala subjekty, aby zbytečně neohrozila zdravé opice, vybrala nejprve ty nemocné v terminálním stádiu těsně před smrtí. Použití každého zvířete bylo důkladně naplánováno a zváženo, aby se vyvážily vědecké objevy s etickým používáním zvířat.

Neuralink a opice s implantátem
Neuralink a opice s implantátem

Čtěte také: Elon Musk nemůže Billu Gatesovi přijít na jméno. Co je příčinou sporu?


Povolení k testování na lidech

Společnost Neuralink přiznala, že během loňských testů své technologie rozhraní mezi mozku a počítačem utratila osm zvířat. Odmítla obvinění Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu (PCRM), že opice vystavila „extrémnímu utrpení“. Ta Neuralink také obvinila z nedostatečné péče o primáty ve své kalifornské laboratoři. Tato situace byla začátkem celé kauzy.

V květnu společnost Neuralink oznámila, že získala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení k zahájení testování své technologie na lidech. Toto schválení představuje velký krok ve vývoji této technologie a otevřela Neuralinku cestu do praktického používání a pomoci u lidí.


Komentáře


Nejnovější články