Musk vytvořil prvního nadčlověka. Neuralink už funguje u prvního „pacienta“

Dominick Tomanec
  • Elon Musk přišel s přelomovým prohlášením
  • Mozkový implantát Neuralink má prvního lidského nositele
  • Tento den se zapsal do historie
Mozkový implantát Neuralink
Mozkový implantát Neuralink

Neurální implantáty na úrovni počítačů byly vždy většinou konzervativní technologické obce považovány za nerealizovatelné. O to větší pozdvižení pak vyvolal příspěvek miliardáře a inovátora Elona Muska na sociální síti X, v němž hovoří o prvním lidském nositeli dlouho očekávaného implantátu Neuralink. Jak tedy bude probíhat jeho testování a kdy může být uveden na trh?

Propojení počítače a mozku

Po několikaletém testování na zvířatech (jež bylo často kritizováno pro vysokou úmrtnost) dostala během loňského května Muskova společnost Neuralink oficiální povolení k testování stejnojmenného výrobku na lidech.

Dle předpokladů šestiletý výzkum tak dostal zelenou, načež proběhla operace, při níž bylo zatím neznámému testovacímu subjektu do mozku chirurgicky umístěno 64 extrémně tenkých a pružných vláken. Ta jsou prý navedena tak, aby implantátu umístěnému v části mozku zodpovědné za volbu směru pohybu zajišťovala data pro předpovídání uživatelských záměrů. Nejnovější zprávy zmiňují, že je „pacient“ v pořádků a zotavuje se bez nejmenších problémů.

Dle profesorky Tary Spires-Jonesové se jedná o neuvěřitelný technologický pokrok, který může v budoucnu pomoci nespočtu pacientů s poruchami pohybu. Zároveň jsou ale prý stále potřeba dlouhé roky testování, než bude moci být Neuralink uveden na trh.

Neuralink Elona Muska
Neuralink Elona Muska

Čtěte také: Starlink za všechny prachy! Co nabízí varianta za 17 milionů Kč měsíčně


Telepatie v dohlednu?

O Elonu Maskovi se všeobecně ví, že není žádný troškař. To také dokazují jeho tvrzení o tom, že by nerad zůstával „jen“ u právě testované technologie.

Prvním implantátem Neuralinku uvedeným na trh má prý být Telepathy. Údajně by díky němu mělo být možné ovládat mobilní telefon či počítač pouze skrze vlastní myšlenky. Sám Musk pak dodává, že by přednostními uživateli mohli být lidé bez končetin, či s ochrnutím většiny těla.

To, jak bude finální „produkt“ vypadat, je však stále ve hvězdách a blízká budoucnost projektu tak závisí na výsledcích aktuálních testů, které mají ověřit správnou funkčnost a pochopitelně bezpečnost uživatelského použití.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články