Neuralink se může stát skutečnou revolucí ve zdravotnictví
Ochrnutý pacient s jeho pomocí dokázal hrát šachy
Není už tohle trochu větší „matrix“?
Startup Neuralink miliardáře Elona Muska opět předvedl, že není jen další z řady „high-tech hraček“. Dosvědčuje to video, na němž ochrnutý muž ovládá kurzor myši a hraje šachy pomocí vlastních myšlenek. Může to znamenat skutečnou revoluci ve světě technologií a blížící se konec osobní elektroniky, jak ji dnes známe?
Ovládání kurzoru myšlenkou
Noland Arbaugh, muž, který po nehodě při potápění utrpěl celkovou paralýzu a nyní je zcela ochrnutý od krků dolů, se stává jedním z průkopníků technologie mozkových implantátů. Dokazuje to nové devítiminutové video ukazující zjevně nehybného Arbaugha hrajícího šachy na svém notebooku.
Dosáhne-li Neuralink stejného úspěchu i u jiných vážně zraněných pacientů, mohlo by to znamenat revoluci nejen na poli osobní elektroniky, ale také zdravotnictví. Podobné technologie by totiž v budoucnu mohly dát doslovnou druhou šanci na život i dalším trvale paralyzovaným osobám.
Sám Arbaugh označil operaci, při níž mu byl čip implantován, za bezchybnou a „super snadnou,“ o čemž dle něj svědčil i fakt, že byl z nemocnice propuštěn hned následující den po provedení zákroku. I přes to, že jeho dosavadní zkušenost s Neuralinkem není dokonalá, očekává, že si po delší době tréninku dovede zvyknout.
„Nechci, aby si lidé mysleli, že je toto konec cesty,“ řekl Arbaugh médiím s tím, že jeho i společnost Neuralink čeká ještě mnoho práce. I přes to, jak inovativní se tato technologie může momentálně zdát, se stále jedná jen o pouhé rané prototypy.
Dočkáme se masového rozšíření?
Nakonec tedy zbývá otázka toho, zda se v blízké budoucnosti veřejnost dočká uvedení Neuralinku na trh. Implantát je momentálně ve fázi posuzování funkčnosti a bezpečnosti, přičemž nejnovější data vypovídají o předpokládané životnosti čipu okolo šesti let.