Samsung se obává o včasné vydání svého chytrého prstenu
Preventivně proto podal žalobu na technologickou společnost Oura
Co o tom zatím víme?
Technologická společnost Samsung dle nejnovějších zpráv podává žalobu na známého výrobce a distributora chytrých prstenů, Oura. Jako důvod pak uvádí obavy z možného ohrožení blížícího se vydání vlastních chytrých prstenů Galaxy Ring, jeho agresivní soudní strategií, jež si zakládá na četných mezinárodních patentech. Může se však takto Samsung skutečně vyvarovat možných potíží?
Oura likviduje konkurenci
Přes to, že jsou chytré prsteny stále relativně novou technologií a ty skutečně kvalitní nabízí pouze několik málo výrobců, s klidem lze prohlásit, že je jejich popularita na strmém vzestupu. Dávno totiž nemusí nutně sloužit pouze k bezkontaktním platbám či monitorování uživatelova tlaku, ale také k množství náročnějších úkonů, jako je například ovládání chytré domácnosti. Bezpochyby nejprodávanější jsou pak kousky od společnosti Oura, jež si důrazně zakládá na udržení svého tržního monopolu, často i skrze patentové soudní spory. Dle nejnovější zpráv se ovšem zdá, že s tím technologický gigant Samsung hodlá jednou provždy skoncovat.
Finská společnost Oura je totiž mimo svých četných patentovaných technologií známa pro svou neortodoxní obchodní strategii, skrze niž nyní žaluje hned tři výrobce chytrých prstenů (jmenovitě Circular, Ultrahuman a RingConn). Samsung se proto z obav z možného obvinění a tím způsobeného nuceného odkladu vydání vlastního prstenu Galaxy Ring rozhodl proti momentální jedničce na trhu použít její vlastní zbraně. Dle jednoho z vlastních prohlášení považuje nevybíravý způsob prosazování patentového zákona ze strany Oury jako skutečně a bezprostřední riziko nejen pro Samsung, ale také ostatní konkurenční společnosti.
Po prvním oficiálním oznámení prstenu Galaxy Ring reagovala Oura prohlášením o svém mohutném patentovém portfoliu a ochranných známek pro technologie chytrých prstenů, kterých dle všeho vlastní téměř 500 (včetně těch doposud nevyřízených). Samsung toto prohlášení obratem uvedl ve své žalobě, spolu s několika rozhovory, kde generální ředitel Oura, Tom Hale, zmiňuje nutnost hájení svého duševního vlastnictví a zároveň chválí společnost Masimo, jež před časem žalovala samotný Apple.
Zbytek žaloby je pak postaven především na faktu, že se Oura soudí i kvůli zcela běžným funkcím, jako jsou některé typy senzorů, hardwarové elektroniky a baterií. Spolu s tím však také Samsung tvrdí, že Galaxy Ring nikdy neporušil, ani neporušuje žádný z vymahatelných nároků u pěti nejčastěji citovaných patentů finského výrobce. To by ovšem samozřejmě znamenalo, že si jeho chytré prsteny zakládají na vlastní, zcela nové technologii, která nevyužívá patentovaná řešení. Těžko však soudit, zda je to pravda, či nikoliv.
Ať tak či onak, výsledek tohoto soudního sporu dost možná rozhodne o dalším směřování trhu s chytrými prsteny. Uspěje-li Samsung, nebude pochyb o tom, že se vzhledem k mnohonásobně většímu kapitálu a pracovní síle stane novou dominantní silou. Opak by však mohl přesvědčit ostatní výrobce o stažení vlastních produktů, což by společnost Oura na dlouhé roky dosadilo do pozice bezkonkurenčního výrobce.