Na záchranu už máme jen 4 roky, tvrdí vědci o klimatických změnách

Luboš Srb
  • Klimatické změny jsou rychlejší, než se čekalo
  • Na záchranu bylo 11 let od přelomové zprávy IPCC v roce 2014
  • Teď už zbývají jen 4 roky, tvrdí vědci
Země
Země

Mezivládní panel pro změnu klimatu, který je podporován OSN, včera vydal novou zprávu IPCC 2021. Potvrdil, že problémy, o kterých už dávno víme, jsou reálné a jsou dokonce ještě horší, než jsme si mysleli.

V roce 2025 by mohlo dojít ke zlomu

Čas jednat a něco s tím udělat, rychle ubývá. Podle modelů globálního oteplování se počítá s tím, že když vše budeme nyní dělat správně a pokusíme se následky klimatických změn různými způsoby zmírnit, tak v roce 2025 dojde ke zlomu a emise CO2 začnou klesat.

Znamená to ovšem, že už před sebou máme jen 4 roky, nikoliv původních 11 let od vydání přelomové a alarmující zprávy IPCC v roce 2014. V příštích letech má ještě růst CO2 v atmosféře, ale poté má dojít k postupnému snižování dle Pařížské dohody. V roce 2050 mají být emise nulové.


Čtěte také: 84 % Čechů se obává změn klimatu, ukazuje průzkum


Změna klimatu na Zemi
Změna klimatu na Zemi

Klíčové je udržet nárůst teploty do 1,5 stupně Celsia

Snižování emisí je potřebné z toho důvodu, že zamezují unikání tepla z atmosféry a tím dochází ke globálnímu oteplování a změnám klimatu. Jde o nečekaně rychlý jev, kterému se příroda nedokáže přizpůsobit a vymírají tak rostliny i živočichové. Člověk si zatím dokáže poradit a následky nemusí pozorovat, ale může to být jen otázkou času.

Podle zprávy IPCC je potřeba udržet nárůst teploty do 1,5 stupně Celsia. Už dnes prý není v rukách přírody, že nás zachrání a že se tedy můžeme spoléhat na automatické vyřešení problému. Problému, který způsobil člověk.

Co s tím můžeme dělat?

Co by se tedy mělo udělat, abychom odvrátily zkázu nebo přinejmenším rychlé klimatické změny, které zhoršují podmínky pro život na Zemi? Z největších řešení je to především zákaz fosilní infrastruktury, kterým se rozumí to, že už nebudeme stavět nové rafinerie a nové benzínky, dále pak náhrada nečistých zdrojů energie (uhlí, ropa) za obnovitelné zdroje energie (vítr, voda, slunce), energetické úspory u budov, či přechod k elektromobilitě.

Technicky to není složité, nicméně půjde o politiku, která bude mít vše pod taktovkou. Pokud se tedy člověk chce zasadit o zlepšení podmínek k životu a nesouhlasí s tím, co se aktuálně na naší planetě odehrává, tak je nejlepším řešením jednak začít sám u sebe a snažit se celému tématu více porozumnět a podporovat ty, kteří se snaží situaci zlepšit.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články